ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14440 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Jana Balabána Možná že odcházíme se dočká divadelního zpracování

0 Richard Winter 21.3.2014

Nejlepší kniha desetiletí se dočká divadelního zpracování ve Švandově divadle. Text předčasně zesnulého spisovatele Jana Balabána Možná že odcházíme pod stejnojmenným názvem zdramatizoval režisér Martin Františák. V silném příběhu o vztahu otce a syna v kulisách černé a syrové Ostravy uvidíme herce Jiřího a Filipa Čapkovi – skutečný otec a syn tak spolu poprvé vystoupí na jednom jevišti. Premiéra bude 29. března 2014 na komorní scéně divadelního Studia.

Jak upozorňuje dramaturgyně Lucie Kolouchová, jde vůbec o první uvedení Balabánových textů na divadelním jevišti. Pro inscenování si Martin František vybral z Balabánova díla právě výtečnou povídkovou sbírku Možná že odcházíme. Ta získala mimo jiné cenu za nejlepší knihu desetiletí udělenou v roce 2011 sdružením Magnesia Litera, v roce 2004 zvítězila v anketě Lidových novin jako nejlepší kniha roku a v témže roce byla nominována i na Státní cenu za literaturu. Představení inspirovala také Balabánova povídková kniha Jsme tady a jeho posmrtně vydaný román Zeptej se táty.

S Janem Balabánem se Martin Františák znal osobně, byli přátelé. Spojovalo je i černé město Ostrava, kde oba žili, a které hraje ve vyprávění důležitou roli. „Je to o nás – takové kázaní z Beskyd… Ostrava tu není zabalená do alobalu a v surové podobě dráždí všechny smysly. Takto nás může v dobrém jitřit cosi pěkného, ale také nás může podobně jitřit válka. Polarita od lásky k válce je tu předestřena v surovém a opravdovém nazírání,“ vysvětluje Martin Františák. Ten ve slezské metropoli působil sedm let jako umělecký šéf Divadla Petra Bezruče a uvedl zde i Balabánovu jedinou divadelní hru Bezruč?!

Režisér Martin Františák se ke Švandům vrací podruhé – v minulé sezóně zde inscenoval vlastní adaptaci románu Frankenstein (premiéra 24. 11. 2012).