ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22002 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Dobrý v posteli ukáže ženám, jak se neztratit ve vlastním životě

0 Richard Winter 15.6.2015

Spisovatelka Jennifer Weiner v knize Dobrý v posteli popisuje, jak se neztratit ve vlastním životě, když jste žena, je vám kolem třiceti, máte mírnou nadváhu a nemáte přítele. V edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy vydává nakladatelství Domino. Tento román je v celé řadě zemí považován za „bibli“ dívek kolem třicítky, které by se rády usadily a založily rodinu – kdyby ovšem měly s kým. Na rozdíl od jiné legendy tohoto žánru, Bridget Jonesové, je hrdinka této knihy jaksi přemýšlivější, méně ztřeštěná a vládne poněkud ironičtějším smyslem pro humor.

Jen ve Spojených státech se román Dobrý v posteli udržel na žebříčku bestsellerů celých pět let. Autorkou knihy je americká spisovatelka Jennifer Weiner. Její knihy se dají koupit ve 36 zemích světa a zatím se jich prodalo na 11 milionů výtisků. Podle její knihy Zná ji jako své boty (In Her Shoes) byl natočen film s Cameron Diaz v hlavní roli.

Jennifer Weiner popisuje vznik knihy takto: “Mnoho mých nápadů se inspiruje každodenním životem – například za zrodem námětu na román Dobrý v posteli je můj dramatický rozchod s přítelem. Chtěla jsem pak vyprávět celý příběh dívky, která se mi do značné míry podobala, a chlapíka ne nepodobného Satanovi. S hlavní hrdinkou máme jisté shodné znaky: stejně jako já je Cannie novinářka, co vystudovala Princeton, přežila dysfunkční rodinu, ve které vládl velmi kousavý smysl pro humor, a celá léta se úplně zbytečně zaobírala tím, jak vypadá a jak by vypadat měla (nebo chtěla). Na rozdíl od Cannie jsem ale nikdy neměla přítele, který by o mně psal hanopisy do časopisu (díky Bohu!).”

O čem tedy kniha je? Osmadvacet let ubíhal život Cannie Shapirové bez větších zádrhelů, tedy když pomineme fakt, že její otec dávno škrtl dceru ze svého života, což matka vyřešila navázáním ne úplně konvenčního vztahu. Cannie je odhodlána nenechat se tím převálcovat: má přece vcelku hezký život, přátele, psa a zajímavou práci. Dokázala se dokonce smířit i se svými křivkami, které by někteří mohli považovat za přebujelé. Usilovně udržovaná duševní rovnováha se zbortí ve chvíli, kdy si Cannie ve společenském časopise přečte lehce urážlivý článek svého bývalého přítele nazvaný Miloval jsem korpulentní ženu.

Všechny obranné mechanismy i podpůrné berličky přestanou najednou fungovat. Cannie se ocitá na šikmé ploše, na jejímž konci je už jen zoufalství a deprese. I z takových neutěšených míst se ale člověk může dostat, pokud o to opravdu stojí. Cannie prožije zlomový rok, v němž se vypořádá se všemi svými ztrátami i prohrami a pokusí se zjistit, kým vlastně je. Protože jedině tak bude moci přijít na to, kým vlastně chce v budoucnu být.