ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7122 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kniha Bican proti Hitlerovi je svědectvím o pohnuté době

0 jsk 13.10.2020

Téměř sedmisetstránkové monumentální dílo Bican proti Hitlerovi – Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava přináší svědectví o pohnuté době, kterou fotbalová historie přehlížela. Konečně se k zájemcům dostává její podrobné zpracování včetně objevů z protektorátních archivů. Sportovní historik a publicista Zdeněk Zikmund (na snímku) pracoval na knize čtyři roky.

Snaží se osvětlit, proč mohl náš nejpopulárnější sport v nejtemnějším období dějin bez výraznějších zásahů okupantů nejen pokračovat, ale dokonce se rozvíjet. Kniha otevírá řadu kontroverzních témat, mj. árijský pozdrav na našich stadiónech, zavedení vůdcovského principu ve sportovních ústředích, případy udavačství a kolaborace v protektorátním fotbale nebo fotbalovou korupci v době potravinových lístků a přídělového hospodářství.

Autor shromáždil řadu zajímavých příběhů, např. o nabídce říšské příslušnosti Josefu Bicanovi, o internaci jeho designovaného následníka Čestmíra Vycpálka v koncentračním táboře, o protektorátních osudech redaktora Josefa Laufera či spoluhráčů z nejvyšší soutěže, z nichž jeden padl v uniformě wehrmachtu, druhý v uniformě RAF a třetí byl nacisty popraven. Text doprovází více než dvě stovky dobových fotografií, ať už momentek z utkání, snímků mužstev nebo portrétů hráčů a činovníků.

Kniha vyjde 15. října.