ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13763 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kmotrem alba Lenky Filipové je David Stypka

0 Redakce 21.11.2018

Zpěvák, hudebník a kytarista David Stypka se stal v pražském Jazz Docku kmotrem nového alba zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové. Očekávaná deska podmanivých keltských balad Oppidum vyšla po patnácti letech od té předešlé 16. listopadu.

V Jazz Docku zazpívala Filipová v doprovodu hráče na keltskou harfu Seana Barryho a klávesisty Jaroslava Bárty tři ukázky z nového materiálu. Publikum upozornila na to, že se jedná o netradiční nahrávku – zpívá na ní hned ve čtyřech jazycích, a to anglicky, bretonsky a irským a skotským nářečím starého jazyku gaelic.

„Snažila jsem se zpívat věrohodně a zároveň po svém, chtěla jsem, aby byla má interpretace uvěřitelná. Nakonec jsem ke každé písničce našla klíč, který mi otevřel její srdce,“ vzpomíná oceňovaná hudebnice.

Ke slavnostnímu křtu si přizvala producenta nové desky Davida Solaře, se kterým na konečné podobě písní pracovala ve studiu Daniela Hádla, a dále již zmíněného Seana Barryho. Právě s ním umělkyně objevovala krásy mnohdy už téměř zapomenutých keltských balad, které publikum v Jazz Docku strhujícím způsobem přenesly do pradávných lesů, hor a moří a navodily v sále až meditativní náladu.