ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5558 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Klasici dvacátého století, SOČR a llan Volkov

0 jsk 18.1.2024

V pondělí 22. ledna zazní na koncertu v pražském Rudolfinu v podání rozhlasových symfoniků pod taktovkou izraelského dirigenta Ilana Volkova (na snímku) hudba česká, anglická a ruská.

Symfonické variace Viktora Kalabise, Sinfonia da Requiem od Benjamina Brittena a Prokofjevova 7. symfonie potěší nejen hosty v sále, ale také posluchače přímého přenosu stanice ČRo – Vltava.

Tímto večerem se uzavře dvanáctiměsíční projekt Kalabis100, připomínající sté výročí skladatelova narození. Nepochybně potvrdil nadčasové kvality Kalabisovy tvorby, do níž se poměrně výrazně otiskla doba nesvobody. Symfonické variace uvedla v premiéře Česká filharmonie, která si dílo objednala. Stalo se tak v prosinci 1964, nedlouho po dokončení skladby. Jde o vitální a sdělnou hudbu, obsahující ovšem i zdrsnění harmonií, o kompozici s uvážlivým rozvrhem ztišených pasáží i míst mobilizujících velký zvuk. Významné vstupy mají sólisté z orchestru.

Brittenovo silné dílo Sinfonia da Requiem z roku 1940 vzniklo na objednávku japonské vlády, která souvisela s oslavami 2600. výročí vládnoucí císařské dynastie. Paradox zadání zakázky mladému britskému pacifistovi, který nedávno opustil Británii kvůli její účasti ve válce a usadil se na čas v Americe, se Japoncům, spojencům Německa, nevyplatila. Dostali nevhodně melancholickou skladbu, kterou lze vnímat spíše jako vzpomínku na autorovy zemřelé rodiče a určitě také jako reakci na počínající válečnou katastrofu. V Japonsku bylo diplomaticky oznámeno, že Brittenova partitura přišla příliš pozdě… Zato na koncertech v USA zapůsobila velmi dobře. Tak, že šéf Bostonských symfoniků Sergej Kusevickij, mecenáš současné hudby, u Brittena inicioval vznik opery Peter Grimes.