ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10629 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V kině Aero začal 10. Festival otrlého diváka

0 Richard Winter 5.3.2014

V pražském kině Aero začal desátý ročník Festivalu otrlého diváka. Tradiční přehlídka tu potrvá do 9. března, pak ji bude hostit brněnské kino Scala. Uveden bude výběr téměř dvou desítek snímků na téma duchovna. Několik titulů bude zasvěceno nostalgickému vzpomínání na éru VHS videokazet.

Festival otrlého diváka je příležitost pro filmy, které se vymykají standardním normám filmové estetiky a nárokům běžného filmového diváka. Myšlenka uspořádat přehlídku filmů, které překračují hranice “dobrého vkusu”, vznikla v souladu s novou tendencí filmové kritiky a vědy chápat světovou kinematografii v celku a nikoliv pouze jako jistý reprezentativní ale též omezený výsek skládající se z jmen všeobecně slavných tvůrců a jejich snímků.

Festival přináší především filmy, které svým vlastním, většinou velmi kontroverzním, stylem exploatují citlivá témata lidské společnosti jako násilí, sexualita a normy lidského chování. Festival otrlého diváka překračuje hranice běžné divácké filmové zkušenosti a přináší unikátní možnost sdílet představy filmových tvůrců, kteří vidí svět a filmové umění trochu “jinak”, než je zvykem.

Podle pořadatelů si návštěvníci mohou vybrat ze sci-fi naivit, artistního porna, akčních nesoudností, spirituálních úletů i věky přesahujících zvrhlostí. Tradičním doplňkem jsou interaktivní zážitkové projekce, živé a genderově vyvážené simultánní překlady do sluchátek včetně tematické výzdoby kinosálu. Přehlídka pro otrlé tak uvede starší filmy i novinky z kategorie hororu, thrilleru, erotických příběhů, béčkových titulů a dalších okrajových žánrů.

Výběr filmů pro přehlídku je výsledkem subjektivních preferencí hvězdného dramaturgického týmu ve složení David Čeněk, Jiří Flígl, Petr Šaroch a Antonín Tesař. „Klíčová slova letošního Otrlce jsou: Satan, VHS, Jean-Claude Van Damme, David A. Prior, motorovky, luchadoři ve světě mrtvých, pojídání zvratků i výkalů, ektoplazma, tromorganické potraviny, vraždící popcorn, kladivo, giallo, kalcinátorové paprsky smrti a Zdeněk Troška,“ shrnuje finální mix filmů Antonín Tesař.

Foto: Oficiální plakát letošního ročníku