ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17052 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Keith Richards dluží za knihy, které si půjčil před padesáti lety

0 jsk 27.5.2013

Vedoucí knihovny a archivů v hrabství Kent navrhla kytaristovi britské skupiny Rolling Stones Keithu Richardsovi (na snímku), aby vyrovnal dluh, který má v knihovně v městě Dartford, kde vyrůstal. Podle ní by bylo nejlepší, kdyby navštívil knihovnu osobně a upozornil tak na její činnost a existenci.

Richards se přitom k dluhu sám přiznal. Řekl, že dluží za knihy, které si půjčil před padesáti roky. „Pokuty za nevrácené knihy jsou pořád nevyřešené. Dnes už to musí být astronomické sumy,“ řekl devětašedesátiletý kytarista magazínu Rolling Stone.

Britský deník The Mirror v návaznosti na toto přiznání odhadl výši pokut na tři tisíce britských liber. V přepočtu na českou měnu je to při aktuálním kurzu rovných 92 400 Kč.

„Po padesáti letech bude náročné vypočítat, jak je dluh velký. Budeme se muset podívat do archivu. Nejvyšší pokuty se ale obvykle pohybují kolem sta liber,“ řekla listu knihovnice z Dartfordu.

Richards prý v době puberty hledal v knihovně útěchu. „Bylo to místo, kde jsem měl dojem, že civilizovaný svět existuje. Bylo to jediné místo, na kterém jsem se dobrovolně podřizoval pravidlům, jakým například bylo ticho. Dozvídal jsem se tam věci, které mě zajímaly,“ řekl.

Jeho vyjádření zaujalo Cath Anley, která je vedoucí knihoven a archivů v hrabství Kent. „Opravdu nás těší, že pro pana Richardse byla knihovna v dobách jeho mládí tak důležitá. Bohužel všechny nevrácené knihy byly vyřazeny z evidence v šedesátých letech. Týká se to jistě i knih, které nevrátil pan Richards. Víc než dobrou kompenzací za nevrácené exempláře by bylo, kdyby knihovnu navštívil a svou přítomností pomohl upozornit na to, o jak skvělou službu jde,“ řekla.