ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4769 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kavárna Slavia zavzpomíná na bratry Čapky

0 jsk 17.3.2022

Kavárna Slavia pořádá třetí kulturní večer na počest významné slavné osobnosti, která ji v minulosti navštívila. Společně s odborníkem na díla bratří Čapků, Hasanem Zahirovićem, chystá tematický večer na počest této výjimečné bratrské dvojice. Slavnostní setkání se v kavárně Slavia uskuteční v předvečer 135. výročí narození Josefa Čapka, 22. března od 18 hodin. Jeho součástí bude dramaturgické vystoupení Modlitba tohoto večera. V podání herců Stely Chmelové a Marka Zemana zazní také texty z legendárních děl bratrů Čapkových.

Kavárna Slavia od svého vzniku přitahovala umělce a další osobnosti veřejného a kulturního života. Scházeli se v ní filozofové, spisovatelé, herci i malíři. Mezi pravidelné návštěvníky patřila také dvojice bratrů Čapkových. Josef se v kavárně setkával s významnými malíři a Karel se zde scházel s kamarády z Národního divadla, které se nachází hned na protější ulici.

Umělecká činnost Josefa Čapka byla velmi pestrá. Inspiroval se kubismem a také ilustroval knižní obálky a scénické návrhy. Společně se svým bratrem Karlem psal divadelní hry a pohádky pro děti. V Karlově slavné hře R.U.R. zaznělo poprvé slovo „robot“, které se brzy stalo mezinárodním pojmem. Působil také jako novinář v Lidových novinách, kde se častokrát vyjadřoval k aktuálním problémům. Osobnosti a díla bratří Čapků se staly symbolem kulturního i občanského života meziválečného Československa.

(foto: www.cafeslavia.cz)