ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8202 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Katy Perry prohrála soud o autorství skladby

0 jsk 31.7.2019

Americká zpěvačka Katy Perry okopírovala skladbu Dark Horse ze starší křesťanské rapové písničky. V pondělí o tom rozhodla devítičlenná federální porota u soudu v Los Angeles. Zpěvačku už v roce 2014 zažalovali Marcus „Flame“ Gray, Chiki Ojukwu a Emanuel Lambert, kteří tvrdili, že bez povolení opsala jejich skladbu Joyful Noise.

Právní zástupci Katy Perry však tvrdili, že sporné části její písně představují druh jednoduchých hudebních prvků, které pokud by se staly předmětem sporu, poškodilo by to muziku obecně i všechny skladatele. Porota složená ze šesti žen a tří mužů však nakonec rozhodla, že předmětné části Joyful Noise jsou dost originální na to, aby se na ně vztahovalo autorské právo.

Kromě Perry za odpovědné z porušení autorských práv porota uznala i všech šesti autorů písně včetně rappera Juicyho J, jenž do ní napsal a nahrál rapovou část, také čtyři společnosti, které skladbu vydaly a distribuovaly, vydavatelství Capitol Records a producenty.

Proces trval sedm dní a během něho vypovídali Perry i spoluautoři písně. Shodně tvrdili, že o písni Joyful Noise a Grayovi před podáním žaloby neslyšeli a neposlouchali křesťanskou hudbu. Jak však podotkl Grayův právník, Perry začínala jako zpěvačka křesťanské hudby. Ta se během procesu nabídla, že skladbu živě v soudní síni interpretuje. Bylo to ve chvíli, kdy měli její právníci technický problém a nemohli písničku pustit. Problém však nakonec vyřešili a ona nezpívala. Soud už začal rozhodovat o odškodném pro Greye.

Tagy: