ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20826 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karolína Kučerová představuje nové vázy

0 jsk 21.5.2024

Karolína Kučerová, mladá studentka Ateliéru Keramiky a porcelánu na pražské UMPRUM, ve své tvorbě čerpá ze studií v Bezalel Academy of Art and Design v Jeruzalémě a japonském Kyoto University of the Arts.

„V Bezalelu se sklo a keramika spojují do jednoho ateliéru, proto jsem se rozhodla absolvovat převážně sklářské kurzy se studenty prvního ročníku. Naučila jsem se foukání skla, tavení a práci za studena. Poté jsem absolvovala kurz kreslení a sochařství dřeva. Miluji práci se sklem, je to taková studená, ledová sestra keramiky,“ vysvětluje.

V japonském Kjótu získala první zkušenosti se sochařskou i konceptuální prací a díky větší tvůrčí svobodě, kterou jí škola nabízela, začala zkoumat svůj vztah ke keramice i konceptuální tvorbě jako takové. Inspirována studiem i meditacemi, skrze které rozvíjela vztah k sobě samé i ke svým tvůrčím procesům, představila Kučerová jako svůj závěrečný projekt keramickou vázu Enigma, odrážející neustálý pohyb, přizpůsobování se, ale zároveň hledání vnitřní klidu, a to jak na osobní úrovní, tak i v samotném materiálu.

„Přistupovat k myšlenkám, pocitům a svému tvůrčímu procesu měkkým a otevřeným způsobem je princip, na který jsem se zaměřila a uvědomila si, že je pro mě důležité v něm pokračovat,“ doplňuje.

Vázu Enigma Kučerová vůbec poprvé představí i v České republice, a to na festivalu Křehký Mikulov 2024, který proběhne poslední květnový víkend. Doplní ji dvěma vázami z nové limitované kolekce Soft Intentions, jež jsou inspirovány jejím pobytem v Kjótu a vyrobený exkluzivně pro Křehký. „Vázy z kolekce Soft Intentions se vyznačují měkkou strukturou, jejíž povrch pokrývají jemné vystupující hrbolky. Obě kolekce nicméně vychází a spojují je otázky po možnostech a limitech plasticity hlíny. Snažím se skrze ně o hlubší porozumění hliněnému materiálu tím, že zdůrazňuji jeho měkké vlastnosti. Zranitelný a soucitný přístup k myšlenkám, pocitům a tvůrčímu procesu je principem, který inspiruje mou současnou tvorbu, vztah k sobě samé i ke světu kolem mě,“ uzavírá Kučerová.