ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5519 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karlštejnu loni vzrostly tržby

0 Richard Winter 2.2.2016

Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo 217 754 lidí, meziročně zhruba o 5000 méně. Vzrostly mu však tržby, když se zde na vstupném vybraly o dva miliony korun více než v roce 2014. Každý návštěvník zaplatil v průměru o 20 korun víc než v předchozí sezoně. Pokles o 5000 lidí je podle kastelána Jaromíra Kubů vzhledem k celkové roční návštěvnosti celkem zanedbatelný.

Na letošní rok připadá 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. a Karlštejn se stává pro NPÚ ústředním památkovým objektem, na němž se výročí bude připomínat.

Od dubna bude na hradě otevřena výstava Karlštejnského pokladu z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Vzácné středověké exponáty, například nádobky, spony či knoflíčky, byly nalezeny při přestavbě hradu v 19. století. Expozice bude doplněna věrnou ukázkou středověké hostiny podle dobové iluminace z poslední návštěvy Karla IV. v Paříži v roce 1378.

V den výročí 14. května bude na Karlštejně připravena přednáška pro veřejnost v Rytířském sále o českém království v době Karla IV. O den později se bude sloužit za panovníka zádušní mše. Počátkem června se opět uskuteční tradiční akce Královský průvod, v červenci a v srpnu budou nachystány večerní a noční prohlídky, koncerty a divadelní představení, koncem srpna Hradozámecká noc a poslední víkend v září akce Karlštejnské vinobraní.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Mezi českými hrady zaujímal zcela výjimečné postavení. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V novější době památku proslavil mimo jiné filmový muzikál Noc na Karlštejně.

(zdroj foto: Shutterstock.com)

Tagy: ,