ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17737 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karlovarský filmový festival se odehraje i v České televizi

0 Richard Winter 18.6.2015

50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary si budou moci užít i diváci České televize. Ta nabídne vedle slavnostního zahájení a Festivalových vteřin s Markem Ebenem i premiérový dokument mapující historii největší filmové přehlídky u nás, řadu snímků oceněných v rámci předešlých ročníků, filmy připomínající festivalové hosty a v premiéře i digitálně zrestaurovaný Vynález zkázy Karla Zemana.

Vysílání věnované padesátému ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje na obrazovkách České televize přenosem ze slavnostního zahájení v pátek 3. července ve 20:00. Naváže na něj řada snímků svázaných s jeho bohatou historií i unikátní premiéra Vynálezu zkázy.

Přesně před rokem se během karlovarského festivalu v projektu Čistíme svět fantazie spojily Česká televize, Muzeum Karla Zemana a Nadace české bijáky, aby společně převedly do digitální podoby tři snímky režiséra Karla Zemana – Vynález zkázy, Cesta do pravěku a Baron Prášil. A právě Vynález zkázy se padesát sedm let od svého prvního uvedení dočká své další premiéry, a to v restaurované verzi v rozlišení 4K. Vynález zkázy tak v novém uvedení uvidí nejen návštěvníci festivalu, ale i hosté Expa 2015 a v pátek 10. července od 20 hodin na ČT2 také diváci České televize.

Filmová lázeň, tak se jmenuje další premiérový snímek, dokument režiséra Miroslava Janka, který uvidí návštěvníci Mlýnské kolonády už první den konání festivalu. Snímek mapující padesátiletou historii této filmové přehlídky pak Česká televize nabídne divákům už v úterý 7. července od 20 hodin na Dvojce.

Druhý program nabídne také celkem deset amerických filmů s jedenácti hollywoodskými hvězdami, které zavítaly na některý z předchozích ročníků. Válečnými dramaty Salvador a Četa například připomene návštěvu režiséra Olivera Stona před dvěma lety. Ve čtvrtek 9. července odvysílá thriller Sydneyho Pollacka Tři dny Kondora a v neděli tragikomický příběh z počátku letectví Velký Waldo Pepper. V obou těchto snímcích ztvárnil hlavní role Robert Redford, host festivalu v roce 2005.

Výběr ze snímků, které v Karlových Varech získaly některou z cen, přinese ČT art. Hned v sobotu 4. července představí loňského vítěze sekce nezávislých filmů, německé drama Někde jinde. Příběh židovské dívky, která se z Berlína načas vrací do rodného Izraele, natočila jako svůj celovečerní debut režisérka izraelského původu Ester Amrami. V úterý diváky Artu čeká belgický držitel Křišťálového globu z roku 2009 Anděl u moře. Režisér Fréderic Dumont do příběhu malého chlapce Luise, kterému život podstatně změní prozrazení jednoho tajemství, promítl své vlastní zkušenosti. Film se mimo jiné opírá o přesvědčivý herecký výkon Martina Nissena v roli Louise.

Do třetice ČT art v sobotu 11. července od 22:30 nabídne rumunské drama Aurora, oceněné před pěti lety v sekci Na východ od Západu. Tamní novou vlnu představuje českým divákům pečlivá studie soudobé rumunské společnosti.