ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15121 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karlovarský festival odhaluje první tři vlaštovky z nesoutěžního programu

0 Richard Winter 3.6.2016

Tři filmové novinky z programu 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary letos poprvé společně vstoupí do kin bezprostředně po skončení tohoto filmového svátku. Stane se tak pod hlavičkou labelu KVIFF Distribution, ve kterém se spojují aktivity MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms. Od pondělí 11. července nabídnou kina po celé České republice ochutnávku z karlovarského programu pod názvem Vary ve vašem kině.

I diváci, kteří letos nemohou vyrazit přímo na festival, tak dostanou možnost zažít se třemi filmy kousek festivalové atmosféry. Půjde o výrazné zástupce z letošního nesoutěžního programu, které představí kinematografie rozličné provenience. Severoamerickou kinematografii zastoupí snímek Tohle je náš svět, evropskou tvorbu bude reprezentovat francouzská detektivní retro komedie Líná zátoka (na snímku) a třetici završí vysoce ceněné brazilské drama Neonový býk.

Vary ve vašem kině plynule navážou na karlovarský festival a potrvají až do konce července. I po jejich skončení se však filmy z přehlídky objeví samostatně v programech kin. “Přestože na karlovarský festival přijíždí každoročně velké množství filmových fanoušků, víme, že v celé zemi jich je ještě mnohem více. Velmi mě těší, že díky aktivitě labelu KVIFF Distribution můžeme letos divákům v kinech celé ČR nabídnout hned tři skvělé filmy z festivalového programu, a to bezprostředně po jeho skončení,” vzkazuje umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Vlajkovou lodí Varů ve vašem kině bude bezesporu pozitivně laděný film o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět (Captain Fantastic, USA 2016), ve kterém v roli excentrického otce šesti dětí exceluje herec Viggo Mortensen. Jeho neotřelý přístup k výchově si v Cannes a před tím i na Sundance získal srdce diváků i filmových kritiků. Podle listu The Guardian se jedná o „upřímný, zábavný a právě tak akorát dojemný film, který se vyhýbá sentimentu i zbytečnému sarkasmu či ironii“, a Variety soudí, že Viggo Mortensen se pro roli této svérázné hlavy rodiny narodil. Film byl na právě proběhlém filmovém festivalu v Cannes uveden v prestižní sekci Un Certain Regard a jeho režisér Matt Ross si z festivalu odvezl cenu za nejlepší režii.

Na čistě komickou notu zahraje film Líná zátoka (Ma Loute, Francie 2016) režiséra Bruna Dumonta, který před dvěma lety rozesmál karlovarské publikum svou minisérií Malej Quinquin. Nyní po uvedení v soutěži na festivalu v Cannes vstupuje Dumont do kin se svou zdivočelou komedií a retro detektivkou v jednom. Líná zátoka představí slavné herce (Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi) ve velmi neotřelých hereckých polohách. Zábavná francouzská komedie, odehrávající se v nádherně nasnímaných exteriérech severní Francie, ukáže, že i Francouzi si umí dělat legraci sami ze sebe.

Divoký a smyslný svět brazilského rodea představí drama Neonový býk (Bio Neon, Brazilie 2015), druhý celovečerní film mladého brazilského režiséra Gabriela Mascara. Exotická road movie vypráví příběh provizorní rodiny, jejímž domovem je náklaďák, ve kterém se převážejí býci z jedné štace na druhou. Životy lidí a zvířat se na brazilském venkově prolínají v živočišné směsi vášně a naděje. Skrz prach a pot tvrdé práce probleskují sny pohledného kovboje Iremara, tanečnice Galegy a její malé dcery Cacá o barevné budoucnosti, zářivé jako mytický Neonový býk. Film byl ve světové premiéře uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl zvláštní cenu poroty.