ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29997 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karlovarský festival nabídne filmy i z jiných prestižních přehlídek

0 Redakce 9.6.2011

Karlovarský festival, jehož 46. ročník začne 1. července, představí v sekcích Horizonty a Jiný pohled filmy, které za poslední rok zaujaly na významných přehlídkách v Berlíně, Benátkách, na festivalu v Sundance či v Torontu.
Mezi nimi bude například vítězný snímek z Berlinale Rozchod Nadera a Simin. Na Berlinale tento íránský snímek získal i dvě herecké ceny, které porota udělila hromadně všem mužským a ženským představitelům.

Na Berlinale měl premiéru i pozoruhodný celovečerní debut – thriller Býčí šíje režiséra Michaëla Roskama, který se odehrává v současné jazykově i mentálně rozdělené Belgii. Po dvaceti letech od jedné děsivé dětské tragédie se znovu potkávají všichni zainteresovaní v prostředí mafiánských obchodů s hormony pro rychlejší růst dobytka.

Na festivalu Sundance měl v lednu premiéru snímek Mlýn a kříž Lecha Majewského s Michaelem Yorkem, Rutgerem Hauerem a Charlotte Ramplingovou. Polský filmař se v něm snaží interpretovat obraz Belgičana Pietera Bruegela Nesení kříže z roku 1564. Předlohou mu byla stejnojmenná kniha historika umění Michaela Francise Gibsona. Na stejném festivalu se za nadšeného přijetí publika poprvé promítal britský snímek o křehkosti člověka Dokonalý smysl režiséra Davida Mackenzieho. V této apokalyptické romanci ztvárnili hlavní role Ewan McGregor a Eva Greenová.  

Z nabídky Sundance se v karlovarském programu objeví také velkolepý projekt Život v jednom dni Kevina Macdonalda, na němž se producentsky podílel Ridley Scott. Skotský filmař v něm dokumentuje 24. červenec 2010 tak, jak se udál očima uživatelů YouTube ze 197 zemí světa. Z 80.000 jejich klipů vybral ty nejzajímavější a poskládal z nich devadesátiminutový film. Mimo jiné se tu objeví i záběry z narození žirafy v pražské zoo.

V hlavním klání na festivalu v Benátkách soutěžil snímek Osamělost prvočísel, který režisér Saverio Costanzo natočil podle románu Paola Giordana.

Diváci v karlových Varech budou mít také možnost zhlédnout snímek Erotic Man kontroverzního dánského dokumentaristy Jörgena Letha, který měl premiéru na festivalu v Torontu. Ve snímku zkoumá s důrazem na intimitu a estetiku vztah muže a jeho vlastní sexuality.

rwi