ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7057 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kapela Drť vydává debutové album Puntičkár

0 jsk 27.5.2020

Čerstvou albovou novinkou vydavatelství festivalu Pohoda se stal debut slovensko-maďarské kapely Drť s názvem Puntičkár. Ta je věnována obětím perzekucí, represí a vražd komunistického režimu. Autorem projektu je hudební skladatel a saxofonista Miroslav Tóth, známý mj. i díky spolupráci s Kronos Quartet. Dalšími členy kapely jsou hudebníci Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis, Dorota) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu).

Písně, o jejichž stylizaci se postaral Marek Kundlák, vznikly zhudebněním výroků bývalého šéfa StB Alojze Lorence. Poslední šéf StB Alojz Lorenc poskytl v roce 2014 deníku SME rozhovor, ve kterém hovořil o svém působení ve vedení státní bezpečnosti koncem osmdesátých let, stejně jako o životě po Sametové revoluci, kdy nastoupil do investiční skupiny Penta na pozici ředitele firemních rizik (jejich spolupráce pokračuje dodnes). Lorencův příběh je jedním z příkladů transformace společnosti z období totality do dnešních dní.

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu, který pronásledoval a krutě trestal své odpůrce – z nichž mnozí za svoje odvážné postoje zaplatili životem. Ve světle této historické paralely vyznívají Lorencovy výroky ze vzpomínaného rozhovoru mimořádně cynicky.

Tagy: ,