ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5505 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Judu Makabejského si Mel Gibson nezahraje

0 Redakce 12.9.2011

Velkou postavu židovských dějin Judu Makabejského si v chystaném filmu Mel Gibson nezahraje, není však vyloučeno, že snímek o židovském povstání proti násilné helenizaci by mohl režírovat. Myšlenka, že by studio Warner Brothers Gibsona angažovalo do role Judy, vyvolala bouřlivé reakce americké židovské komunity. Gibson se totiž v roce 2006 dopustil antisemitských výroků, když je v opilosti uvedl na adresu kalifornského policisty. Později se za ně omluvil.

"Bylo by výsměchem, kdyby Judův příběh vyprávěl někdo, kdo nemá žádný respekt a vnímavost vůči náboženskému přesvědčení jiných lidí," uvedl předseda židovské Ligy proti pomluvám (ADL) Abraham Foxman. Předseda ligy patřil k těm, kdo kritizovali Gibsona za jeho film Umučení Krista. V němž se drsným způsobem líčí poslední hodiny Ježíše a který z pohledu mnohých za hlavní viníky Kristovy smrti označuje židy.

Za "absurdní" označil možné angažování Gibswona do role Judy Makabejského rabín Marvin Hier ze Střediska Simona Wiesenthala v Los Angeles. "Juda Makabejský je jedním z největších hrdinů židovské historie. Mel Gibson je antisemita, měl antisemitské poznámky. Nechápu, co si Warner Bothers myslí," řekl Hier zpravodajské stanicii CNN.

Gibsonův zástupce údajně sdělil, že pětapadesátiletý Gibson je trochu starý na to, aby hrál Judu. Po dokončení scénáře se však rozhodne, zda by film režíroval.

rwi