ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5095 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jo Nesbø přichází s další knihou

0 jsk 29.5.2024

Fenomén severské krimi Jo Nesbø přidal do svého spisovatelského portfolia další kousek. Kniha Noční dům (vydává nakladatelství Kniha Zlín, 399 Kč) se od těch předchozích jistým způsobem liší. Pohybuje se na pomezí hororu, thrilleru a psychologického románu.

Je to autorův experiment se žánry a rozhodně mu vyšel. Kniha je unikátní svou schopností spojit poutavý příběh se zajímavými charaktery a temnou atmosférou. Nesbø tentokrát pracuje s nespolehlivým vypravěčem, čtenář tedy nemusí vždy vědět, zda může důvěřovat tomu, co postavy říkají, nebo jaká je jejich skutečná motivace. To přináší další vrstvu komplexity k postavám a příběhu jako takovému. Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty.

Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?

Kniha žánrově připomíná knihy Stephena Kinga, ale svým stylem psaní a atmosférou zůstává i tato kniha věrná drsnému severu a Nesbøho stylu.

Pokud jste od Jo Nesbøho nic nečetli, nevadí. Klidně můžete začít tímhle titulem, číst ho jako solitér. Tématem i žánrem je totiž opravdu jiný než všechny autorovy dosavadní knihy.

Jo Nesbø je respektovaným spisovatelem s oceněnými knihami a kritickým uznáním. Jeho tvorba je předmětem diskuzí a recenzí v literárních časopisech a novinách. Některé jeho knihy byly zfilmovány, natáčejí se podle nich televizní seriály. V současné době Nesbø spolupracuje s platformou Netflix. Bude se podílet na scénáři k novému seriálu o Harrym Hole, který vychází z knihy Pentagram.

Tagy: