ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9064 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jiří Slavík a Ondráš natočili desku Cesta světla

0 jsk 22.11.2022

Cesta světla je mimořádný projekt skladatele a multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka (na foto), který skrze hlasy a nástroje Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru Vojenského uměleckého souboru Ondráš nechává rozeznít vánoční příběhy z českých a moravských koled v nových barvitých úpravách.

Album Cesta světla vydá Supraphon na CD i v digitálních formátech v pátek 25. listopadu 2022.

Repertoár obsahující i ty nejznámější české a moravské koledy dostal ve Slavíkově aranžmá kabát lidové symfonie, kterou doplňují sborové vícehlasy i sólové zpěvy. Podstata jeho úprav vychází z hudebního zobrazení textů jednotlivých písní: ty popisují příběh narození spasitele Ježíše Krista i typické vánoční vinšování, při kterém se svět na chvíli pozastaví, aby lidé mohli být spolu.

Když z jara roku 2020 zasáhla svět covidová pandemie, právě tyto koledy zněly hlavou zkušenému jazzmanovi a skladateli s lidovými kořeny Jiřímu Slavíkovi. „Samotná kompozice hudby probíhala v období, kdy psychika každého člověka procházela těžkou zkouškou. Nikdo nevěděl, kdy bude zase možné scházet se, společně hrát a zpívat,“ vzpomíná Slavík. „Z tehdejších temných dnů bylo nutné hledat cestu ven, cestu, která bude na svém konci mít světlo.“

Zamýšleným interpretem byl od počátku Vojenský umělecký soubor Ondráš, muzikanti a zpěváci ukotvení v lidové hudbě, ale otevření a ochotní vykročit mimo žánrové hranice. „Ondráš je jediné profesionální seskupení v Česku, které dokáže interpretovat velmi prokomponovanou a komplexně napsanou hudbu, kde je zároveň silný odkaz na tradiční lidovou stylovost, frázování a výraz,“ uvedl Jiří Slavík.

(foto: Martin Zeman)