ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5746 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jiří Menzel a Henri Bonet dostali cenu Artis Bohemiae Amicis

0 Richard Winter 24.5.2013

Filmový a divadelní režisér Jiří Menzel a předseda představenstva Komerční banky a dlouholetý donátor Národního divadla Henri Bonnet jsou novými držiteli ceny Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Převzali ji v Nostickém paláci v Praze z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis je udělováno osobnostem, které se zasloužily o šíření dobrého jména české kultury a umění doma i v zahraničí. “Jsem trošku dojatý, že zrovna já, protože je nás hodně, kteří by si to zasloužili. Přál bych paní ministryni, aby měla větší sílu ve vládě a pomohla tomu, aby česká kultura byla více podporována. Když to srovnám s tím, jak se starají o kulturu třeba ve Francii i v jiných, ani ne moc vyspělých zemích, je ta částka, která je z rozpočtu určena kultuře, sprominutím ostudná,” řekl Menzel.

Letošní pětasedmdesátník a oscarový filmař Menzel má na kontě 17 celovečerních filmů, řadu dokumentů i desítky divadelních režií v Česku a v zahraničí. Jeho herecká filmografie čítá 80 rolí ve filmu a v televizi. Zatím svůj poslední snímek Donšajni představí 19. září.

Podle Bonneta je Komerční banka partnerem Národního divadla více než pět let. Ocenění Artis Bohemiae Amicis prý patří všem zaměstnancům, jichž je přes osm tisíc.