ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13262 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jiří Bárta a Terezie Fialová vydávají album s hudbou Leoše Janáčka

0 jsk 19.3.2024

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová vydají 12. dubna své druhé společné album u vydavatelství Animal Music. Věnují ho „drásavé, ale přesto něžné“ hudbě Leoše Janáčka.

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová spolu tvoří partnerskou dvojici, zároveň spolupracují i umělecky. Pro Animal Music již spolu nahráli 2CDBeethovenových Sonát pro klavír a violoncello (2021) a Jiří Bárta vydal u Animal Music album všech Bachových suit pro sólové violoncello (2018).

Vybrali si trojici skladeb původně napsaných pro housle a klavír, jejichž houslové party upravil Jiří Bárta pro violoncello a v této podobě vycházejí ve světové premiéře. Mezi nimi je dnes již slavná, v době svého vzniku však opomíjená Sonáta, dále Dumka a Romance. Na albu je doplňují jediné dvě Janáčkovy skladby složené přímo pro violoncello a klavír – Pohádka a krátké Presto, a také Adagio, původně čtvrtá věta Pohádky, později vyřazená.

Album vychází v roce 170. výročí skladatelova narození v rámci oslav Roku české hudby a umělci mu svým albem skládají svoji osobní poctu. Jiří Bárta svůj vztah k Janáčkově hudbě podrobněji popisuje i v bookletu alba.

Na své první setkání s jeho hudbou v roce 1968 vzpomíná takto: „Poslouchám tu zvláštní krásnou hudbu, úplně jinou, než jsem do té doby jako dítě mohl poznat. Drásavou, ale přesto něžnou, smutnou, ale jinak, prostě tklivou, ale bez naříkání a falešných slz. Ve své až dezolátní pravdivosti neodpustí manýry a neupřímnosti (nelehký úkol interpreta, rozluštit jeho pravdu), neopouští ve chvílích teskna krásu tvorby.“