ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5815 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ji.hlava zve na včely, Dalajlámu i etiku ve filmu

0 jsk 12.10.2022

Už jen dva týdny zbývají do začátku dokumentární Ji.hlavy.

Program nabídne tři stovky filmů a přinese objevnou retrospektivu americké oscarové avantgardistky Shirley Clarke, sondu do partnerských vztahů od režisérky Jany Počtové, filmovou esej o včelách dokumentaristy Miroslava Janka nebo snímek o neobvyklém přátelství mezi duchovním vůdcem Tibetu Dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu. Chybět nebude ani reflexe ruské agrese na Ukrajině nebo konference věnovaná etice v dokumentu. 26. MFDF Ji.hlava proběhne 25.–30. října.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos nabídne více než tři sta filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích, z toho 95 ve světové, 33 v mezinárodní a 6 v evropské premiéře.

„Letošní Ji.hlava uvede téměř sto filmů ve světové premiéře. A na programu je zároveň zřejmě i nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913,“ přibližuje ředitel festivalu Marek Hovorka objev letošního ročníku. Ji.hlava přinese dokumentární novinky i filmové retrospektivy. „Současná témata doplní sekce věnovaná válečným filmům nebo profily osobností amerického nezávislého filmu šedesátých let minulého století. V dnešní době máme pocit, že žijeme ve velmi nesnadné době, a bezesporu je to tak. Ale uvedené filmy, natočené během posledních sta let, ukazují, že téměř každá doba čelila velkým výzvám a že to je spíše vzpomínkový optimismus, který minulost proměňuje ve ‚zlaté časy‘,“ dodává Hovorka.

Snímek je z dokumentu Gigiho dobrodružství, který se bude v Jihlavě také hrát.