ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14179 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jedenáct konkretistů ve SmetanaQ Gallery

0 jsk 30.6.2022

Konkretismus je charakteristický hravostí a geometrií. Teoretik Arsén Pohribný popsal Konkrét jako nově stvořený předmět estetické fascinace, který návštěvníci mohou pocítit na vlastní kůži ve SmetanaQ Gallery v Praze do 18. září. Výstava Konkrétní Smetana vnímá člověka ztraceného uvnitř širokého kosmu a ptá se, jestli je vůbec ztracen.

Kromě výstavy ve SmetanaQ Gallery se konkretisté ujali také outdoorové galerie Fasáda, kde bude do 23. listopadu k vidění instalace předsedy klubu Štěpána Málka nazvaná Geometrické příhody. Konkretisté těmito výstavami oslaví pětapadesátileté výročí založení svého klubu.

Výstavu Konkrétní Smetana pořádá Klub konkretistů, který vznikl na pražské Kampě v roce 1967 před ateliérem Miroslava Vystrčila. Zakládající členové byli malíři Tomáš Rajlich a Jiří Hilmar, sochař Radoslav Kratina a teoretik Arsén Pohribný. Představitelé českého a slovenského konkrétního a kinetického umění vyčnívají znalostí matematických principů a láskou k symetrii. Na počátku 70. let byl klub povinně rozpuštěn a po roce 1989 znovu ustaven. Dnes má svá centra v mnoha městech v České republice i na Slovensku.

(foto: Anežka Bernardová)