ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5714 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jeden svět letos uvede více než stovku snímků ze 30 zemí

0 Richard Winter 27.2.2013

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který každoročně ho navštíví na 100.000 diváků, letos uvede více než stovku snímků ze 30 zemí. Jejich tématy jsou lidská práva, média, životní styl a zdravotnictví. V pražských kinech se 15. ročník uskuteční od 4. do 13. března, pak se přesune do dalších 40 měst. Následně se objeví v Bruselu a v Českých centrech v rámci festivalových ozvěn.

Podle organizátorů festival letos nabídne filmy se silnými osobními příběhy, nezaujaté pozorování života v málo známých oblastech a přiblíží práci angažovaných a kontroverzních dokumentaristů. Například Jihokorejec Hark-čun I přiveze dramatický dokument Po zemi, po moři (na obrázku), ve kterém sleduje odvážnou snahu severokorejského uprchlíka spojit rodinu útěkem na malé rybářské lodi rozbouřeným Žlutým mořem.

Dán Kaspar Schröder navštívil Japonsko, aby ve filmu Rodina k pronájmu zdokumentoval podivné podnikání, totiž možnost pronajmout si přátele na večírek, rodinu nebo hosty na svatbu, když vám chybějí ti skuteční. Norský dokument Statečná srdce přiveze producentka Tone Grottjordová. Původně to měl být dokument o přípravě na školní volby, při natáčení ovšem zasáhl jeho hrdiny teroristický útok Anderse Breivika.

Ředitelka přehlídky Hana Kulhánková z více než stovky titulů upozornila na dokument Radioman se snad největší koncentrací hollywoodských hvězd. S jeho hrdinou, bývalým bezdomovcem, si povídají herci od George Clooneyho přes Meryl Streepovou po Johnnyho Deppa.

Film Zachovat si tvář uvedený v sekci Panorama získal v roce 2012 Oscara za zobrazení příběhů pákistánských žen – obětí útoků kyselinou. Dokument Příběh Hacktivistů mapuje pozadí internetového hnutí Anonymous. Helena Třeštíková představí ve světové premiéře dokument o životních osudech romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky.

Festival nabídne i možnost setkání a debat s více než stovkou filmařů a hrdinů některých snímků. Krátké debaty po představeních doplní panelové diskuse po projekcích ve Francouzském institutu. Festival osloví i tisíce žáků a studentů prostřednictvím programu Jeden svět na školách. Školní projekce se uskuteční také v regionech.