ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13966 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Je čas na „práska“ se Skatalites!

0 Redakce 13.11.2008

Počátkem 60. let, kdy vznikaly první alba Beatles, docházelo k podobné revoluci na Jamajce. Sestavu Skatalites tvořili elitní hráči, kteří točili doprovod k většině jamajské produkce, hráli i s tehdy ještě neznámým Bobem Marleym. Sestava vydržela pouhý rok, ale v 80. letech Skatalites obnovili činnost.Dnes představují stejný unikát, jako Buena Vista Social Club. Roku 1995 byli nominováni na Grammy v oblasti reggae, jejich album Hi-Bop Ska získalo cenu americké Independent Record Distribution. Po smrti Boba Marleyho jsou to poslední pamětníci klasických stylů z Jamajky. Po 40 letech neztratili nic ze své mladické energie, na turné vyjíždějí u příležitosti vydání zbrusu nového studiového alba On the Right Track.

Většina členů skupiny měla jazzovou průpravu, ve studiích jamajského hlavního města Kingstonu představovali hráčskou elitu. Oficiálně vznikli na jaře 1964, jejich jméno bylo inspirované první vesmírnými lety. Bubeník Lloyd Knibb navrhl původně název Satellites, na což saxofonista Tommy McCook (původem Kubánec) odpověděl: Ale my přece hrajeme ska, jsme tedy Skatalites.

Skatalites byli také první superskupinou, která se rozpadla díky přílišné koncentraci individualit: na konci léta 1965 odehrála svůj poslední společný koncert.


Respect Plus 08: THE SKATALITES – 29.11. 2008 – Praha, Palác Akropolis, 19:30