ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5575 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jazzanova předvede Praze futuristický soul

0 Redakce 21.5.2009

Jazzanova se již v našich končinách objevila, je to už ale pěkná řádka let. A jelikož tenhle berlínský kolektiv s časem zraje jako víno, dá se říci, že příští týden k nám zavítá jiná Jazzanova než před lety. Už to není ani tak seskupení DJ´s, jako spíše skutečná kapela vytvářející futuristický soul první kategorie.Pánové Alexander Barck, Class Brieler, Roskow Kretschmann, Stefan Leisering, Axel Reinemer a Jürgen von Knoblauch se dali dohromady v polovině 90. let v klubu Delicious Doughnuts v Berlíně. Jejich první průlom představoval track Fedime´s Flight, kterého si všiml acid-jazzový guru Gilles Peterson a dal mu ve svém pořadu na BBC velký prostor. Pánové se záhy stali vyhledávanými DJ´s a ještě vyhledávanějšími remixéry. Díky chirurgicky propracovaným předělávkám pro 4hero, Koop nebo Incognito se vyšvihli na producentský Olymp, což potvrdila i kompilace The Remixes 1997-2000. V té době už jel jejich label Jazzanova Compost Records na plné obrátky a vydal například dnes už klasické album Waltz for Koop od nikoho jiného, než švédkých Koop. Za pozornost stály i kompilace, které ze záhrobí vytáhly polský jazz 60. a 70. let.

Dlouho očekávaný debut In Between vyšel v roce 2002 a přinesl již tradičně propracovaný, ale zároveň dobře poslouchatelný elektronický jazz, do kterého se vešly vlivy hip hopu, soulu a tehdy bujícího broken beatu. Umí to se samply (L.O.V.E. And You & I), vybírají si hosty, ze kterých se později stanou jedni z nejvyhledávanějších vokalistů (zpěvačka Clara Hill, rapper Capital A, zpěvák a producent Vikter Duplaix) a vytvářejí album, které se v subžánru jménem nu-jazz stane pojmem.

Jazzanova také stojí za vznikem nesmírně produktivního berlínského labelu Sonar Kollektiv, na kterém vydává kromě vlastních věcí alba umělců jako Clara Hill, Two Banks of Four a mnoha dalších. Vydavatelství není cizí elektronika, ale ani novodobý folk a různé formy novodobého jazzu.

Druhé album Jazzanovy vyšlo minulý rok a představuje další výrazný posun. Nevychází nikde jinde, než na legendárním jazzovém labelu Verve, což musí být pro šestici z Berlína velké zadostiučinění. Na novince Of All the Things jsou samply definitivně minulostí, naprogramovaná zůstala pouze rytmika. „Náš přístup se změnil,“ říká Axel Reinemer. „Dříve jsme používali spoustu samplů, abychom vytvořili vlastní zvukové světy. Pořád se o to snažíme a i když jsme samplovali, vždycky to v sobě mělo hodně soulu. Dnes však tvoříme naše vlastní zvuky tak, že nahráváme živé nástroje. Je snazší a flexibilnější skládat písně s pomocí originálních nahrávek skutečných nástrojů. Máme tak větší svobodu, protože samply nám vždy diktovaly harmonie.“ Neznamená to, že by na své dřívější postupy definitivně zanevřeli. „Samply jsou v mnoha ohledech skvělé,“ dodává Claas Brieler. „například zvláštní zvuky z různých dob, kdy se využívalo úplně jiné vybavení. Ale živé nahrávky nám umožňují vytvářet mnohem lepší aranže našich písní.“ „Stále více se učíme vytvářet své vlastní samply,“ doplňuje ho Jürgen von Knoblauch. Novinka je v každém případě skvělé soulové album se spoustou hostů. Je tu dokonce samotný Leon Ware, zpěvák, skladatel a producent detroitského vydavatelství Motown. Ten přezpíval coververzi vlastní písně Rockin´ You Eternally společně s talentovaným Dwelem. Aby producenti z Jazzanovy dosáhli pro svůj prvotřídní soul kýženého zvuku, používali během nahrávání a produkce spoustu analogového vybavení, počínaje mixážními pulty.

Svou novinku přijede Jazzanova s živou kapelou představit ve čtvrtek 28. května do Paláce Akropolis. Vystoupí ve složení: Axel Reinemer a Stefan Leisering – DJs, Paul Randolph (zpěv, basa), Clara Hill (zpěv), Sebastian Studnitzky (klávesy), Kalle Kalima (kytara), Paul Kleber (basa), Earl Harvin (bicí, perkuse), Sebastian Borkowski (dechy), David Ben Porat (trombón, zpěv).

MARTIN VEJVODA