ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18107 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jasná Páka bilancuje čtyřicet let od založení

0 jsk 19.4.2022

Česká kapela Jasná Páka vydává nové EP. Písničky o super stáří, srdečné nelásce, brutálním tlachání a dramatických ránech odrážejí pohled hudebníků na svět po čtyřiceti letech. Právě tolik roků od svého vzniku kapela nedávno oslavila. Jak je ve skupině zvykem, o pěvecké party se rovnoměrně podělilo několik kapelových zpěváků, Michal Ambrož, Petr Váša, bubeník David Koller a kytarista Michal Pelant.

EP kapela pokřtí na dubnovém a květnovém turné. Ve hvězdné sestavě posluchači kromě frontmanů uvidí i baskytaristu Marka Minárika, kytaristu Radovana Jelínka či zpěvačky Páju Táboříkovou a Terezu Kopáčkovou.

Nová nahrávka Jasné Páky nese název Starej bejt každej neumí. Rodila se dlouho. „S Petrem Vášou jsme se shodli, že jsme ji připravovali déle než třeba Led Zeppelin svoje desky, protože první demo snímky vznikly v Mikulově už v létě 2020,“ popisuje zpěvák Michal Ambrož a vysvětluje, proč kapela nakonec zvolila kratší stopáž EP. „Zaprvé nebyl čas a za druhé, jak říká David Koller, kdo má dnes čas poslouchat deset nebo i více písní.“

„Já osobně vidím kouzlo téhle hudby v neustálém rytmickém posouvání od kořenů k větvím, případně haluzím, a zase zpátky. Tak, aby byla pořád pradávná i aktuální zároveň,“ popisuje zpěvák Petr Váša a zmiňuje dvě skladby No Love Song a Mladej umí bejt každej.

„Při dnešním vývoji mám pocit, že je vyznění našeho Love Songu ještě podstatně mrazivější, než jsme mysleli. Kromě tuzemských populistických nácků se to najednou se vším všudy týká i těch ruských. Ale hlavní asi bude uvedení písničky Mladej umí bejt každej. Při pohledu na demografickou křivku je jasné, že tenhle titul má před sebou zajímavou budoucnost,“ uvažuje Váša a doplňuje, že EP produkoval David Koller s výjimkou jedné skladby. Pod tou je podepsaný kytarista Michal Pelant.

Jasná Páka, která koncertuje sporadicky, vydání EP podpoří i na jarním turné. „Pokud vás zajímá, jak se na pódiu baví hudebníci, jejichž kariéry se léta ubírají odlišnými směry, nebo byste chtěli být svědky mezigeneračního souznění původních a nových členů kapely, tak jste potenciálním návštěvníkem turné Jasné páky,“ láká na koncerty nehrající člen kapely, výtvarník Karel Haloun.

Tagy: