ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4809 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jaroslav Rudiš vydává znovu svůj první román Nebe pod Berlínem

0 jsk 10.5.2024

„Tahle kniha změnila můj život. Donutila mě dál psát a toulat se historií a současností. Nikdy by mě nenapadlo, že si ji čtenářky a čtenáři budou brát na cestu do německé metropole, ani že vznikne i skutečná skupina U-Bahn. Nebe pod Berlínem jsem psal oslněn berlínským podzemím a jeho příběhy. Nikde jinde není toto proměnlivé a prchavé město tak zajímavé jako tady. V tom hluku a pohybu vlaků a lidí je zároveň i něco stálého. Jen tady v podzemí je možné zkusit Berlín uchopit a pochopit. Alespoň mi to tak tenkrát přišlo,“ říká k novému vydání románu Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš.

Dodává: „Po letech jsem knihu znovu přečetl a lehce upravil a poladil. Tu a tam něco vyhodil, tu a tam něco přidal. Mám pocit, že v tomhle Nebi pod Berlínem panuje jisté bezčasí, kde se nestárne.“

Za román Nebe pod Berlínem získal v roce 2002 literární Cenu Jiřího Ortena, nominaci za objev a prózu roku Magnesia Litera 2003 a za grafické zpracování (Jurajem Horváthem) titul Nejkrásnější kniha České republiky. Kniha vyšla v mnoha překladech a velký ohlas získala zejména v Německu, kde se dočkala několika vydání. Po dvaadvaceti letech od prvního vydání vychází kniha v přepracované podobě a nové grafické úpravě s barevnými fotografiemi opět v nakladatelství Labyrint.

V roce 2010 Rudiš knihu načetl v nezkrácené podobě jako audioknihu. Ta nyní vychází nově v distribuci Suprahonu, stejně jako stejnojmenné EP s originální hudbou kultovní literárně-punkové skupiny U-Bahn. Nahrávka obsahuje tři původní skladby, které Jaroslav Rudiš složil a natočil společně s Petrem Kružíkem z kapely Priessnitz (oba na snímku).