ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5288 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Japonské melodrama Naše malá sestra vstupuje do kin

0 Richard Winter 5.5.2016

Film Europe ohlašuje svůj první asijský film v české distribuci. 5. května vstoupil do kin snímek Naše malá sestra nejvýznamnějšího současného japonského režiséra Hirokazu Koreedy. Úchvatně nasnímané rodinné (melo)drama, které na čechovovském půdorysu domu, zahrady a čtyř sester skládá poctu magii všednosti, bylo ozdobou loňské soutěže festivalu v Cannes.

Tři sestry žijí společně ve velkém domě ve městě Kamakura. Když jejich otec, který od rodiny odešel před patnácti lety, zemře, cestují na venkov na pohřeb, kde poznají svou plachou nevlastní sestru. Jejich návrh, aby odjela žít společně s nimi, dospívající Suzu s nadšením přijímá. Začíná tak období sladkých i nahořklých dobrodružství… Koreeda svým formálně precizním a empatickým snímkem – natočeným podle úspěšné manga předlohy – definitivně potvrzuje, že je důstojným nástupcem japonských mistrů Kona Ičikawy a Jasudžira Ozua.

Novodobý japonský klasik Hirokazu Koreeda začínal jako tvůrce autorských dokumentů ? jeho prvním úspěchem na poli hraného filmu byla vizuálně úchvatná, v Benátkách uvedená elegie Maboroši no hikari (1995). Mezi jeho další klíčové tituly patří vedle svérázné komiksové adaptace Nafukovací panna (2009) především snímekDistance (2001) vyprávějící o čtveřici truchlících, jejichž příbuzní se nechali svést náboženským kultem k dobrovolné smrti a drama Nikdo to neví(2004), v němž Koreeda prokázal, že je jedním z nejzručnějších tvůrců koncepčně pracujících s dětskými herci.

V roce 2013 získal Cenu poroty v Cannes za svůj typicky subtilní a přitom mimořádně  komplexní snímek Jaký otec, takový syn. Dojemný, vzácně nevyděračský film je úvahou nad výchovy a genetické příslušnosti, ale také intimním a přitom vrstevnatým společenským portrétem. Koreedův nejnovější snímek Naše malá sestra ? opět natočený podle úspěšné manga předlohy ? byl jedním z nenápadných vrcholů loňské canneské soutěže. Jeho nejnovější snímek Po bouři bude mít premiéru letos v Cannes v sekci Un Certain Regard, těšit se na něj můžete na Be2Can v říjnu 2016.