ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5963 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Janková, Král a Kahánek nahráli písně Bohuslava Martinů

0 jsk 6.2.2019

Lidové písně jsou patrně jedním ze dvou nejsilnějších pramenů inspirace, z nichž vyrůstá celé dílo Bohuslava Martinů. Rozsáhlou Sušilovu sbírku moravských lidových písní s sebou skladatel vozil na všech cestách.

Právě z této sbírky pochází většina lidových textů Písniček na jednu a na dvě stránky a Nového špalíčku. Stejně jako Dvořák ve svých Moravských dvojzpěvech tady Martinů zkomponoval vlastní nápěvy a doprovod; hluboká inspirace lidovou hudbou, její rytmikou, melodikou i harmonickými postupy je v nich ovšem nepřeslechnutelná.

Trojice renomovaných interpretů Martina Janková (na foto – soprán), Tomáš Král (baryton) a Ivo Kahánek (klavír) přichází s nahrávkou, jež dává vyniknout křehké kráse těchto písní.

Sopranistka Martina Janková k nové nahrávce poznamenala: „Obsáhnout na malé ploše každou píseň, to je to, co mě nesmírně naplňuje. To je podobné jako u Janáčka. V jedné krátké písni je vyjádřen celý lidský osud. Jsou to miniatury, ve kterých je vyjádřena celá substance lidského života. Je v tom nadhled a zároveň syntéza, které jsou pro mě nesmírně důležité.“