ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5333 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Janák, Strach a Nvota natočili pro Českou televizi tři nové vánoční pohádky

0 Richard Winter 11.11.2015

Česká televize o letošních Vánocích nadělí divákům tři premiérové pohádky od tří výrazných režisérů Karla Janáka, Jiřího Stracha a Juraje Nvoty. Tentokrát se jejich hrdinové musí vypořádat s nepřízní osudu, kterou zapříčinila prázdná královská pokladna, zapomnětlivá sudička nebo čarovný nápoj. A právě ten se stane hlavním spouštěčem příběhu štědrovečerní pohádky Korunní princ s Kryštofem Hádkem, Patrikem Děrgelem a Evou Josefíkovou.

“V prosinci roku 1993 se poprvé na obrazovce objevil film Sedmero krkavců, který stojí na začátku tradice premiérových štědrovečerních pohádek. Za posledních dvaadvacet let se z nich stal fenomén, který každé Vánoce v jediný okamžik sdílejí miliony lidí. Pro mě tak hlavně z tohoto důvodu představuje štědrovečerní pohádka jeden z pomyslných vrcholů celého televizního roku,” říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: “Letošní pohádka Korunní princ v sobě spojuje to, pro co naši tvorbu pro děti vyhledávají vysílatelé všude na světě, napětí, humor, jasné etické poselství a citlivé provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí.”

V režii Karla Janáka, který už má na svém kontě dvě úspěšné vánoční pohádky (Dvanáct měsíčků, Princezna a písař), se v Korunním princi objeví řada výjimečných hereckých osobností. Vedle Kryštofa Hádka a Patrika Děrgela v rolích královských synů a Evy Josefíkové coby princezny i Josef Abrhám, Jaromír Hanzík, Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Veronika Freimanová, Jaroslav Plesl, Kristýna Boková a další.

Na Boží hod vánoční se bude ve Svatojánském Věnečku Jiřího Stracha Jiří Mádl jako prostý kuchtík Ondra ucházet s dalšími, sice urozenějšími, ale velmi podivnými nápadníky o ruku princezny Verunky, která se musí bohatě vdát, aby zaplnila prázdnou královskou pokladnu. “Verunka není jen tak obyčejná princezna. Je to chytrá holka, která se ráda věnuje matematice a fyzice a hlavně má sny jako každé děvče, třeba o tom svém princi na bílém koni, který sice opravdu přijede, ale ukáže se, že ani on ani jiní urození nápadníci nejsou to pravé,” popisuje „svoji“ princeznu Eliška Jansová.

Stejně jako loni bude i letos součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka. Johančino tajemství potěší na druhý svátek vánoční všechny příznivce silných hrdinek, které se, ač jim osud již od narození klade do cesty samé překážky, umějí o své štěstí a lásku postarat samy. I když s malou pomocí sudičky, jež před lety zapomněla tyto ingredience vložit Johance do kolébky. “Záhadou a tajemstvím je samotná Johanka a její tajná láska k princovi. Pohádka se vždy čte od začátku a režíruje od konce, tedy od poselství. Tím by měla být víra v lásku, víra v naději a nekonečný vděk za tyto dary života,” poodhaluje Johančino tajemství režisér Juraj Nvota.

Štědrovečerní nadílku ČT1 doplní po Korunním princovi dnes již kultovní Tři oříšky pro Popelku. Pohádky budou diváky České televize ale provázet po celé Vánoce, těšit se mohou na Anděla Páně, Kouzla králů, Peklo s princeznou, Tajemství staré bambitky a řadu dalších. Navíc Česká televize nabídne historicky první pohádku pro sluchově postižené děti a jejich rodiče, hranou neslyšícími herci ve znakovém jazyce. Unikátní pohádkový příběh Vánoční království uvede 23. prosince magazín Televizní klub neslyšících.

(foto: ČT)