ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15022 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jan Tříska uctí Shakespeara na Pražském hradě

0 Richard Winter 15.7.2016

Na Letních shakespearovských slavnostech si Jan tříska před čtrnácti lety strhujícím způsobem zahrál hlavní roli v Králi Learovi, v roce 2007 se s velkým ohlasem setkal jeho otrok Kaliban v romanci Bouře. A třetí návrat na scénu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu přichystal Jan Tříska letos – bude hvězdou dvou mimořádných večerů Pocta Shakespearovi, uspořádaných u příležitosti uplynutí 400 let od úmrtí legendárního alžbětinského dramatika. Exkluzivní představení se odehrají 21. a 22. července.

Komponovaný pořad vznikl ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským a diváci se mohou těšit na shakespearovské sonety a humorné i vážnější dialogy z her jako Zkrocení zlé ženy, Král Lear, Richard III. nebo Kupec benátský. To vše obohatí i živá hudba a zpěv. Vedle Jana Třísky vystoupí Ladislav Hampl, Zdeněk Hruška, Mojmír Maděrič, Máša Málková, Zuzana Slavíková, Simona Vrbická, Vendula Křížová a další. Večerem v režii Václava Lautnera provází Martin Hilský.

Scéna Nejvyššího purkrabství Pražského hradu během léta přivítá i dvě divácky velmi oblíbené komedie. Již čtvrtou sezónu se zde od 29. července představí inscenace režijní dvojice SKUTR Sen noci Svatojánské v hlavních rolích s Davidem Prachařem a Vandou Hybnerovou. Ta na otázku, v čem spatřuje tak silnou diváckou oblibu této hry, odpovídá: „Je to komedie. A humor a smích patří k letnímu času, kdy lidé odpočívají a potřebují se zbavit stresu. No a navíc ta naše komedie je podařená. Takže se na ni opět těším.“

V této svatební crazy komedii, kde jednotlivé postavy podléhají kouzlu magické letní noci, se dále představí Csongor Kassai, Hana Vagnerová, Martin Písařík, Zuzana Stavná, Josef Polášek, Marek Daniel či Václav Kopta.

Zmiňovanou druhou komedií je Shakespearova sváteční hra o lásce, intrikách a lžích Mnoho povyku pro nic. „Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně,“ říká o hře Jiří Menzel, který ji pro Letní shakespearovské slavnosti nastudoval v roce 2014.

Na scénu se vrací Petr Čtvrtníček a Leoš Noha jako dva pomatení strážníci, Lenka Zahradnická jako Héró, Petra Horváthová v roli hašteřivé Beatrice, Václav Jílek jako Benedick nebo Pavel Nový v roli Antonia. Hraje se od 8. srpna.

(foto: AGENTURA SCHOK, Pavel Mára)