ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24237 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jan Stolín představí svá díla v Broumově

0 jsk 12.1.2024

Ve čtvrtek 18. ledna od 16 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium vernisáž výstavy umělce, pedagoga a kurátora Jana Stolína Ze dne do noci. Výstava potrvá do 30. března. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.

Výstava Jana Stolína otevírá v Dětské galerii Lapidárium celoroční cyklus projektů pedagogů vysokých uměleckých škol zaměřených na dětského diváka.

Pátou sezónu Dětské galerie Lapidárium otevírá výstava Jana Stolína Ze dne do noci, která ve shodě s jeho uměleckou profilací odkazuje k prostředí, v němž se odehrává a jeho reinterpretaci. Na jedné straně je to místo bývalé klášterní prádelny, tedy technické zázemí produchovnělého prostoru, které vrací spirituální myšlenky a rituály do praktické reality všedního dne.

Chce reflektovat i fascinující krajinu Broumovska, jež se prostírá do širokého okolí impozantního barokního komplexu. Prostorová site specific instalace pracuje s typickým vizuálním jazykem tohoto autora, kdy jako stavební prvky využívá ready made, tedy už existující průmyslově nebo manuálně vyrobené objekty.

V tomto případě například lešenářské trubky, pružné potrubí vzduchotechniky nebo dermoplastické preparáty (vycpaniny). Jeho přístup k „materiálu“ není pouze formální, ale disponuje symbolickým přesahem, takže otevírá nejen otázky na historické zvazbení a vzájemný poměr obou emotivně působivých míst a způsoby jejich prožívání, ale může vést i k racionálním úvahám o tom, čím byla dříve a čím se stala dnes.