ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28663 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jack White na všech frontách

0 Redakce 12.6.2009

Famózní kytarista, zpěvák, skladatel a producent White Stripes a The Raconteurs Jack White nelení a pouští se do samých zajímavých plánů a projektů. Kromě super garážové skupiny The Dead Weather, jejíž debut Horehound je napjatě očekáván, prý Jack zvažuje i své první sólové album.

Jack White nedávno založil svůj vlastní label Third Man Records sídlící v jeho nové domovině Nashvillu. Nahrávací firma by měla vydat desky a singly The Dead Weather, Mildred and the Mice (skupina Jackovi ženy Keren Elson), Dex Romweber Duo a Rachelle Garniez. Nejprve tu je projekt The Dead Weather. Kapela se skládá ze zpěvačky Alison Mosshart (z The Kills), kytaristy Deana Fertita (z Queens of the Stone Age), basisty Jacka Lawrence (z The Raconteurs a The Greenhornes). Samotný Jack se zde překvapivě kromě zpěvu zhostil i bicí soupravy. K hraní na bicí ho inspirovala práce na kontroverzní skladbě pro posledního Jamese Bonda se zpěvačkou Alicii Keys. Co se týče nahrávání desky Dead Weather Jack uvedl: „Hrozně jsem chtěl použít mixážní pult, který jsem našel v jednom televizním studiu v Jižní Africe. Má velmi specifický a zvláštní zvuk.

Kapela mezi tím vydala na iTunes dvě skladby Hang You From The Heavens a překvapivý cover electro-freaka z 80.let Gary Numana Are Friends Electric? The Dead Weather mezi tím odehrávají intimní vystoupení (například koncert pro 150 fanoušků v sídle Third Man Records, jakési operační základně, která kromě kanceláře, obsahuje pódium, fotografické studio, obchod s vinylovými deskami) a pilně finišují desku Horehound, která by měla vyjít 13. června 2009. Mělo by následovat turné.

 

Jack White si svůj label a kreativní svobodu, kterou mu nabízí, nemůže vynachválit. „Můžeme vydat náš vinylový sedmipalcový singl na Third Man Records a zároveň prodávat mp3 na iTunes nebo u TMR. Můžu tady produkovat kapelu, vyfotit je a fotky vyvolat v černé komoře, co jsem postavil v našem domě. Desku můžu vylisovat u United Records, který je odsud pár kroků a pak to prodávat u nás v krámě. Pět nebo šest desek už je připraveno, aby takto co nevidět vyšly.

Jack stále zůstává věrný sám sobě a jeho vintage obsesím. Při popisování svých produkčních metod nedávno prohlásil: „Myslím, že hudební programy Pro-Tools nejsou vůbec dělané pro nahrávání hudby. Možná ještě pro hudbu k filmu nebo pro dokumenty. Je příliš jednoduché opravovat. Zvukaři to milují, protože jim to usnadňuje práci, ale výsledek je příliš chladný a plastický. Doporučil bych mladým hudebníkům, aby opustili Pro-Tools a utíkali co možná nejdál od matematických koncepcí, které zdánlivě umožní, aby vaše deska byla hraná v rádiu.

Co se týče úžasného dua The White Stripes, poté co se stydlivá bubenice Meg White vdala za Jacksona Smitha – syna zpěvačky Patti Smith a explozivního kytaristy MC5 Freda Sonic Smithe, viditelně překonala své bulimické a úzkostlivé potíže a těší se ze svého momentálního štěstí. I přes pauzu The White Stripes připravují film, jehož děj stále zůstává nejasný. Dle fám by se mohlo jednat o dokument ohledně kanadského turné dua. Jack White se k tomu vyjádřil takto: „White Stripes vydají film ještě tento rok. Až se za chvíli vrátím domů, tak se postarám o mixování celého projektu. Odhadem jde asi o 40 písní. Takže mi to možná bude trochu trvat.“ Jack zkrátka nikdy nespí…

 

TOM KOMÁREK