ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31375 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Izraelská kapela odstoupila z Eurovize

0 jsk 7.2.2019

Izraelská skupina Shalva Band se vzdala účasti v písničkové soutěži Eurovize 2019. Organizátoři soutěže totiž odmítli její požadavek, aby se generální zkouška před finálovým večerem nekonala v pátek, když někteří ze členů skupiny slaví šabat. Právě záznam z generálky slouží mezinárodní porotě, aby rozhodla o vítězi celé soutěže.

Do sporu vstoupila i izraelská ministryně kultury Miri Regevová, která organizátora soutěže, Evropskou vysílací unii (EBU/UER), v pondělí požádala, aby pozměnila soutěžní pravidla. Ta však odmítla udělat výjimku s vysvětlením, že pravidla soutěže platí pro každého stejně. V souladu s nimi je účast povinná na všech zkouškách a přímých přenosech, přičemž to platí pro členy delegací i soutěžící. V Izraeli rozhodnutí Evropské vysílací unie vyvolalo kritiku. Podle kritiků jsou totiž organizátoři písničkové soutěže tolerantní ke všem, jen ne k věřícím či ortodoxním židům.

Izraelská skupina Shalva Band se stala na mezinárodní scéně známou v roce 2017. Sestává z osmi členů, kteří mají různé psychické či fyzické postižení. Jsou mezi nimi autisté, nevidomí i mladí lidé s Downovým syndromem. Vznikla ve stejnojmenném terapeutickém centru v Jeruzalémě, které se věnuje dětem, mládeži i dospělým s různými formami a druhy postižení a jejich inkluzí.

Tagy: