ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9494 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ivo Kahánek, Český filharmonický sbor a další na festivalu Věčná naděje

0 jsk 23.2.2023

Ve čtvrtek 23. února začíná 6. ročník festivalu Věčná naděje. Během šesti večerů představí díla skladatelů tvořících v koncentračních táborech během 2. světové války i hudbu, která v táborech zněla.

Přinese koncerty, filmovou projekci a přednášku, vystoupí Ivo Kahánek (na snímku), Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy a sólisté Jana Sibera, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Jozef Benci s klavírním doprovodem Heleny Fialové za řízení dirigenta Tomáše Braunera, Krása Quartet, Trio Bohémo nebo Terne Čhave.

Zahajovací koncert 23. února v kostele sv. Šimona a Judy uvede Requiem Giuseppa Verdiho v provedení, které proběhlo v terezínském ghettu roku 1943.

„Nápad na uskutečnění Verdiho Requiem ve mně zrál od roku 2020, kdy jsem přijal pozici festivalového dramaturga. Ale není provedení kolosálního díla za doprovodu jediného klavíru bláznivou ideou? Není, ubezpečil mě sbormistr Petr Fiala. Díky konotacím jde o velmi silný příběh, který stojí za provedení, za reprízu, za dramaturgickou zmínku do naší pomyslné kroniky. Podnětem bylo i letošní 80. výročí tzv. terezínského provedení, výročí 210 let od narození Giuseppe Verdiho a významné životní jubileum Petra Fialy,“ říká dramaturg festivalu Věčná naděje Petr Nouzovský.