ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6040 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Iva Procházková dostala významné mezinárodní ocenění

0 Petr Hašek 16.11.2012

Držitelka dvou cen v soutěži Magnesia Litera spisovatelka Iva Procházková dostala významné mezinárodní ocenění.

Její román Uzly a pomeranče získal v Německu cenu za literaturu pro mládež Luchs – kniha roku 2012, kterou udílí týdeník Die Zeit a Radio Bremen. Cenu má Procházková převzít 15. března 2013 na lipském knižním veletrhu.

V České republice vydalo Uzly a pomeranče nakladatelství Albatros, román byl nominován na Magnesii Literu a později získal Zlatou stuhu v kategorii knih pro mládež. Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež dostala Procházková už dvakrát, za tituly Myši patří do nebe a Nazí; s druhou jmenovanou byla v roce 2010 nominována na Německou cenu za literaturu pro mládež.

Před pěti lety v Německu dostala Cenu Friedricha Gerstäckera, nejvýznamnější německou cenu za knihy pro děti a mládež za román Tanec trosečníků.

Iva Procházková je dcerou spisovatele a scenáristy Jana Procházky, její starší sestra Lenka Procházková je také spisovatelka. V současné době se v českých kinech hraje film Záblesky chladné neděle, k němuž Procházková napsala scénář. Vypráví o první lásce, o bolestech dospívání a také o koních, kteří v příběhu symbolizují klukovskou touhu po volnosti, nespoutanosti, autentickém prožitku.

rwi