ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16210 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Islandští spisovatelé v Praze

0 jsk 20.7.2022

Po celý červenec probíhá moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení, který je letos zasvěcen islandské literatuře. Do pěti moravských a slovenských měst během něj zavítá téměř třicítka autorů z ostrova, kde knihu napsal v podstatě každý desátý obyvatel.

Se třemi islandskými autory se v červenci může setkat i publikum v Praze. Po Hallgrímurovi Helgasonovi zavítají na besedu se čtenáři na lodi (A)void také spisovatelé Andri Snær Magnason (na snímku) a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí.

Andri Snær Magnason je básník, prozaik, autor knížek pro děti, držitel Islandské ceny za literaturu. V roce 2016 kandidoval na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí. Velmi se angažuje v boji proti klimatickým změnám, který tematizuje i ve svých příbězích. Česky vyšly v nakladatelství Argo v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety právě tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě.

Básnířka, prozaička a dramatička Þórdís Helgadóttir letos v létě pobývá v Praze na spisovatelské rezidenci projektu Praha město literatury. Pracuje zde na povídce/novele The Objective, která by se v Praze měla částečně odehrávat. Její první sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští) bývá oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci.

Besedu s oběma autory, která proběhne 25. července od 19.30 na lodi (A)void, bude moderovat Hana Zahradníková z nakladatelství Argo. Doprovodí ji ukázky z autorských textů v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna.