ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15959 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Inaugurace od Zrní nese poselství bezdomovce o zodpovědnosti

0 jsk 10.3.2021

Zodpovědnost za svěřenou moc je hlavním tématem nového singlu Inaugurace od kapely Zrní. Ve skladbě inspirované poselstvím kladenského bezdomovce účinkuje pražský pěvecký sbor BezNot. Písnička v současném politickém kontextu působí ještě aktuálněji, než by si sama kapela přála.

Inaugurace je druhým ze tří singlů, které Zrní připravovalo během soustředění před nahráváním alba Nebeský klid, ve studiu je s producenty Ondřejem Ježkem a Jonatanem Pastirčákem zaznamenalo, ale nakonec je na desku nezařadilo. Skladby ve studiu Jámor dokončilo až v lednu letošního roku. V březnu vyšel singl Sladkej výlet, v dubnu bude následovat vydání skladby Milimetr.

V textu písně vychází z vyprávění kladenského bezdomovce, kterému přezdívá Arab. „V minulosti jsme se spolu mnohokrát zastavovali. Často schizofrenně nadával, když šel po ulici sám, a mně pak popisoval pochody své mrakůplné mysli. Tehdy mi zrovna v hlavě běžela tahle písnička, úplně čerstvě vymyšlená, ještě beze slov. Pozdravili jsme se a on mi začal vyprávět o úpadku společnosti a že si my Češi nezasloužíme korunu a bude nám po staletích odebrána. Chvíli jsme si povídali, rozloučili se, já jdu po ulici a mám husí kůži. Vidim výjev, jak do toho samplu poddaných vejde vznešená obřadní atmosféra s textem o korunovaci krále. Detail, jak zářivá koruna usedá na hlavu nového krále, kterému náleží. Cítím tu velkou důvěru, která je do něj vkládána, ale pokud se jí zpronevěří, bude mu koruna odebraná, jako ve vizi přítele Araba,“ říká Unger, jenž na základě tohoto náhodného setkání a zaslechnutého poselství napsal text k Inauguraci.

Nebeský klid Zrní ve vlastním nákladu a v distribuci Supraphonu vydali 6. března 2020. Turné k desce bylo už dvakrát odloženo, znovu oddálen patrně bude i její křest, plánovaný na 1. dubna na brněnské Flédě a 17. dubna v pražském Divadle Archa.