ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6863 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

I SAI žádá více prostoru pro českou hudební tvorbu v tuzemských rádiích

0 jsk 4.5.2020

Profesní organizace SAI – Svaz autorů a interpretů se připojila k výzvě IFPI a Platformy nezávislých vydavatelů a vyzvala česká rádia, aby v současné krizové situaci podpořila tuzemskou hudební scénu a hrála výrazně více českých písniček. Tím by měla podpořit české autory, interprety i vydavatele, jejichž nahrávky se v poměru k zahraniční tvorbě hrají v mnoha tuzemských rádií v minimální míře. SAI reaguje nejen na dopady krize, ale na dlouhodobý stav v českém hudebním průmyslu.

„V mnoha rádiích jsou daná procenta hranosti, vyplývající z přidělené licence, a ta jsou v neprospěch české tvorby. Tím odtéká velké procento odměn do zahraničí. V zahraničí je to opačně. Každá vyspělá země si chrání své hospodářství, ale i kulturu, a tak i hudební scénu a celý hudební průmysl, který dává práci mnoha profesím, které s hudební scénou spolupracují,” vysvětluje předseda svazu Jiří Vondráček.

Na tuto skutečnost upozorňuje SAI již dlouho ve své Iniciativě na podporu českého hudebního průmyslu. Díky této iniciativě se do programu tuzemských rádií dostaly již tři hudební pořady: Česká 12 na ČRo Dvojka, Folkparáda na ČRo Region a Karavana na Country rádiu. V těchto pořadech zazní každý rok čtyři sta nových písniček českých autorů. To je ale stále malé množství vzhledem k celkovému objemu vysílané světové tvorby.

SAI poukazuje na to, že například v programu veřejnoprávní stanice ČRo Radiožurnál je poměr tuzemské a zahraniční hudby dvacet ku osmdesáti v neprospěch české tvorby. Odkazuje na Kodex Českého rozhlasu, z nějž vyplývá skutečnost, že nepovyšuje kritérium sledovanosti pořadů nad jejich kvalitu.