ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26046 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hvězdy české detektivky se představí na veletrhu Svět knihy

0 Richard Winter 9.5.2016

Posledních několik let ale zavanul do případů českých detektivek a kriminálek svěží vítr, který v sobě nese příslib změn. Tenhle metaforický hydrometeorologický jev má na svědomí zejména nejmladší autorská generace. Společně s hereckou hvězdou Miroslavem Hanušem (například major Korejs z Případů 1. oddělení) se noví autoři představí návštěvníkům veletrhu Svět knihy v sobotu 14. května od 13:00 ve Velkém sále Průmyslového paláce pražského Výstaviště.

Noví čeští autoři uchopili detektivku v celé její šíři, a tak někdo píše její historickou variaci (Vondruška), jiný křížence procedurálky a drsné školy (Goffa), další zase temnou krimi (Březina), či klasický thriller (Niedl). Renesanci české detektivky vedle řady literárních děl jednoznačně napomáhají i stále populárnější televizní seriály. Počínaje průkopnickou Kriminálkou Anděl, přes realistické Případy 1. oddělení, mysteriózní Labyrint, politicky laděnou Expozituru, až po variaci na severské krimi Cirkus Bukowsky.

Právě žánrová různorodost paradoxně spojuje i autory detektivek, kteří se zúčastní letošního veletrhu Svět knihy, a to v rámci programové linie „Fenomén krimi“. Pořad Hvězdy české detektivky představí čtyři spisovatele, kteří velmi výrazně ovlivňují (spolu se svými dalšími kolegy) současnou podobu tohoto žánru u nás.

Michaela Klevisová napsala zatím čtyři klasické detektivní romány s inspektorem Bergmanem v hlavní roli. Populární novinář a publicista Josef Klíma zastupuje nejstarší generaci českých detektivkářů, vždyť první ze svých populárních krimi příběhů publikoval již v osmdesátých letech minulého století. Štěpán Kopřiva je zase progresivním tvůrcem, který se zaměřuje především na subžánr tzv. neo-noiru. A Michal Sýkora se do povědomí čtenářů (a televizních diváků) zapsal jako autor „olomouckých kriminálek“ popisujících případy party vyšetřovatelů vedené majorkou Výrovou.

Tagy: