ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18056 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hvězdná spolupráce: Dílo laureáta Nobelovy ceny zhudebnil Philip Glass

0 Redakce 26.4.2016

Na letošní mezinárodní 26. ročník Festivalu spisovatelů Praha přijede exkluzivní host J. M. Coetzee (na snímku). Nositel Nobelovy ceny a autor, jehož práce je oslavována v mnoha jazycích, pochází z Jihoafrické republiky, ale žije v Austrálii.

S jeho dílem se můžeme setkat nejen na stránkách knih, ale i díky hudebním a filmovým adaptacím, které si získaly světové publikum. Schopnost vyvolat pocit identifikace a zároveň nabízet nějaký přesah je tím, co z J. M. Coetzeeho dělá skvělého spisovatele.

Sociálně politická opera Philipa Glasse podle románu Čekání na barbary je věrnou adaptací příběhu. Libreto napsal Christopher Hampton, který byl nominován na Oscara za scénář k filmu Pokání podle stejnojmenného díla Iana McEwana. Čekání na barbary mělo premiéru roku 2005 v Erfurtském divadle v režii Guye Montavona, o dva roky později si odbylo americkou premiéru v Austinu a roku 2012 bylo dílo uvedeno na scéně Baxter Theatre v Kapském městě v jevištní adaptaci Alexandre Marine.

Hlavním hrdinou je loajální státní úředník, který řeší záležitosti malého pohraničního města a ignoruje přitom hrozbu blížící se války s „barbary”, sousedním kmenem nomádů. S příchodem speciální jednotky civilní stráže rozšiřující zvěst o tom, že barbaři se připravují na útok, se stane svědkem krutého a nelegálního zacházení s válečnými zajatci.

Stržen sympatií k obětem se úředník rozhodne zaujmout morální stanovisko. Pokouší se obhájit zbytky slušnosti a důstojnosti tím, že k sobě domů vezme dívku z kmene, zmrzačenou mučením a skoro slepou. Tímto aktem se snaží odčinit spáchané zlo sám za sebe. Tato nebezpečná a vyčerpávající expedice ho navždy poznamená jako zrádce, následkem čehož se sám stane obětí veřejného ponižování a mučení.

Ambicí Glassova díla je zachovat Coetzeeho smělý alegorický postoj a zároveň zdramatizovat klasická témata konfrontace a krize tak, aby publikum samo bylo ponecháno zvážení dobra a zla v jejich vlastních životech.

J. M. Coetzee vystoupí v rámci Festivalu spisovatelů Praha 18. října 2016 v Anežském klášteře.