ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4777 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hvězda filmové hudby Christopher Young opět v Praze

0 jsk 12.3.2024

Oceňovaný autor hudby ke snímkům Hellraiser, Spider Man 3 či Hurikán v ringu, Christopher Young, vystoupí 18. dubna v Praze na koncertě Spectacular Music of Hollywood.

Pod jeho taktovkou zazní skladba z hororu Hellraiser, za který byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii nejlepší hudba. Na koncertě v pražském Obecním domě dále zazní skladby z filmů a videoher Star Wars, Iron Man 2 a Assassin’s Creed.

Christopher Young, původně jazzový bubeník, tvoří filmovou hudbu více než padesát let a na kontě má více než sto šedesát filmů, na kterých spolupracoval. Vášeň pro filmovou hudbu v něm probudila díla Bernarda Herrmanna (autor hudby k Občanu Kaneovi či Vertigu). „Tady byl někdo, kdo dělal vše, co jsem chtěl. Zamiloval jsem se do té hudby dřív, než jsem zjistil, že byla psaná pro film,“ prohlásil Young.

Přestože je známý především díky své práci na hororových snímcích Hellraiser nebo Noční můra v Elm Street, je autorem hudby také k boxerskému drama Hurikán v ringu s Denzelem Washingtonem v hlavní roli, Rumového deníku s Johnnym Deppem, romantické komedii/drama Listopadová romance, či k filmu Skvělí chlapi. V posledních letech také skládal hudbu pro sérii Kabinet kuriozit Guillerma del Tora (Netflix). Spolupracoval s režisérem Saimem Raimim na snímcích Téměř dokonalý zločin, Nenávist, Spider Man 3 a dalších.

Ve svých skladbách nepracuje pouze s orchestrální hudbou, ale i elektronickou, například hudbu k filmu Sinister vytvořil elektronicky za použití syntezátorů. Svou znalost jazzu využil při tvorbě soundtracku snímku Norma Jean & Marilyn, za který byl podruhé nominován na cenu Emmy, první nominaci obdržel za film Last Flight out. Za hudbu k filmu Ostrovní zprávy byl nominován na Zlatý glóbus. Úspěšný byl také s Hellraiser II, který mu vynesl Saturn Award v kategorii nejlepší hudba.

Koncert Spectacular Music of Hollywood je zahajovacím koncertem mezinárodního Composers Summit Prague, jehož třetí ročník se koná od 18. do 23. dubna a proběhne pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.