ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26053 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hudba starých mistrů i současných autorů v Divadle Viola

0 jsk 9.11.2021

Hudba hraje v inscenacích v repertoáru pražského Divadla Viola důležitou, mnohdy přímo hlavní roli. Tóny ze skladeb klasiků i současných autorů znějí útulným sálem v rámci koncertů, abonentního cyklu Slovo a hudba či her s výraznou hudební linkou. Novinkou je cyklus Poetické hudební večery, který 27. listopadu od 20 hodin přivede na jeviště zpívajícího právníka JUDr. Ivo Jahelku. Během speciálního večera Ivo Jahelka: Soudili se… promění Violu v soudní síň i předsíň. Na přetřes přijdou rozličné kauzy, servírované hravou a poetickou formou.

V novém roce, 17. ledna, bude následovat program Dnes: Víno & jazz, v němž skvělí jazzmani Jan Smigmator a Emil Viklický přivítají svého hosta, kterým bude houslista Jakub Třasák. Víno naservíruje Vinařství Petr Skoupil.

„Cyklus Poetické hudební večery se urodil postupně přirozenou cestou, když se ukázalo, že poptávka po hudebních večerech spojených s poezií je ve Viole velká a zároveň jí velmi sluší. V rámci této řady oslovujeme jednotlivé autory a interprety a hledáme s nimi formu speciálních a jedinečných večerů ušitých přímo na míru Viole. Večerů, které nám prozradí zdroje inspirace jednotlivých osobností, které nám tím dají nahlédnout i do své kuchyně a odhalí jejich oblíbené autory. Po Jaromíru Nohavicovi, Miroslavu Palečkovi to bude nyní Ivo Jahelka, v lednu Jan Smigmator s Emilem Viklickým, dále Jan Burian, v hledáčku je duo z Hradce Králové Pavel Dobeš a Miloš Dvořáček, Jiří Dědeček a další. Příležitost dostanou i dámy a rádi bychom představili také nově nastupující generaci,“ říká nový programový šéf Divadla Viola Josef Hervert.

Emil Viklický (na snímku) patří ke dvorním komponistům Violy. Coby autor hudby je podepsán hned pod několika tituly z aktuálního programu: Přípitek aneb Cihla s Jiřím Langmajerem a Hanušem Borem, Commedia finita o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové, Neumím jinak než láskou s Tatianou Dykovou v roli Boženy Němcové a Život jako smršť o vášnivém a divokém manželství Antoina de Saint Exupéryho. V inscenaci Novecento (Magické piáno) Emil Viklický společně s Davidem Prachařem přehrají a převyprávějí příběh zázračného pianisty Alessandra Bariccoa.

Tematické hudební motivy tradičně nabídne speciální vánoční inscenace – letos to bude novinka Vánoční hry: Ježíškova košilka a Valašská – 11., 12., 18. a 19. prosince.  V první části se odehraje poetické a hravé putování se zpěvem koled zpátky v čase až k narození Pána Krista, inspirované sbírkou Jana Zahradníčka Ježíškova košilka. V druhé půli naváže znovuuvedená Valašská kolední obchůzka coby připomenutí legendárních Staročeských vánočních her.