ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5085 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hudba Marka Ivanoviće k představení Kniha džunglí

0 jsk 10.5.2023

U příležitosti letošního znovuuvedení úspěšného hudebně-tanečního divadelního představení Kniha džunglí na scéně divadla Jatka78 vychází 26. května původní hudba z představení jako studiová nahrávka.

Jejím autorem je skladatel, dirigent a zároveň spoluautor scénáře projektu Marko Ivanović, který při živém provedení i na studiové nahrávce řídí patnáctičlenný orchestr složený z členů České filharmonie. Kniha džunglí je společným projektem Divadla bratří Formanů, tanečního souboru Dekkadancers, České filharmonie a divadla Jatka78.

Marko Ivanović s bratry Formanovými úspěšně spolupracoval již dříve, v roce 2012 inscenovali jeho operu Čarokraj a v roce 2007 vytvořil instrumentaci k novému uvedení jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka (režie Miloš a Petr Formanovi). Kniha džunglí je podle jeho slov jeho prvním pokusem o čistě hudebně-taneční tvar, ve kterém není hlavním nositelem příběhu slovo, ale jen hudba a pohyb. Marko Ivanović je v současné době šéfdirigentem opery Janáčkova divadla v Brně.

„Představení Kniha džunglí jsem navštívil loni s rodinou. Po chvíli jsem zjistil, že jsem daleko více zaměstnán poslechem hudby, než sledováním děje na scéně, jakkoli to byla samozřejmě úchvatná podívaná. Markova hudba mě okamžitě nadchla, slyšel jsem v ní v dobrém slova smyslu vlivy Zdeňka Lišky, Nina Roty, Benjamina Brittena. Hnala kupředu celý děj, rafinovaně a překvapivě, současně velice zvukomalebně a efektně. Hned po představení jsem Markovi napsal nadšenou esemesku a o pár dnů později už jsme u kafe domlouvali natáčení,“ říká iniciátor studiové nahrávky, producent a hudební režisér Petr Ostrouchov.