ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13461 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hrdinové filmu Gympl se vrací ve volném pokračovaní Vejška

0 Richard Winter 14.1.2014

Film Vejška režiséra Tomáše Vorla je volným pokračováním diváckého hitu Gympl, který v kinech vidělo více než půl milionu diváků. Kultovní Gympl se stal dokonce legálně nejvíce stahovaným filmem roku 2007, ve kterém měl i premiéru.

Díky velkému diváckému ohlasu a obecně příznivému přijetí Gymplu se tvůrci sami začali zajímat o to, co by se mohlo s jejich hrdiny dít po dostudování gymnázia. Ve Vejšce hrají vedle Jiřího Mádla, Tomáše Vorla jr. a Evy Josefíkové také Jakub Kohák, Zuzana Bydžovská, Jan Kraus nebo Ivana Chýlková. V tuzemských kinech se film objeví od 23. ledna.

Hrdinové Vejšky Kocourek a Kolman jsou dospělejší a podle tvůrců je film realističtější. Přestože jí humor nechybí, je Vejška dramatičtější, kamera rychlejší. V širokoúhlém obrazu dostává více prostoru i magická Praha. Na filmu spolupracoval režisér Tomáš Vorel přímo s lidmi z reálné graffiti scény. Scénář tak napsali společně český streetartista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, který působí také jako producent nejznámější rapové skupiny PSH.  Vladimir 518, člen PSH, je autorem rapu k filmu Vejška.

V příběhu se Kocourek v podání Tomáše Vorla jr. se hlásí na katedru grafiky na UMPRUM, kam přijímají jen pár vyvolených. Už jednou ho nevzali a profesor Slanina, kterého hraje Jakub Kohák, je nekompromisní. Na školu se hlásí i Julie, kterou ve filmu ztvárnila Eva Josefíková. Jiří Mádl, jako Kolman, studuje VŠE, ale místo přednášek a seminářů ho zajímají jen spolužačky a rychlá auta.

Zkoušky a zápočty řeší podvodem nebo úplatkem či pomocí svého vlivného otce. Toho si ve filmu zahrál Jan Kraus, paní Kolmanovou Ivana Chýlková. Zuzana Bydžovská, která dostala za roli matky hlavního hrdiny ve filmu Gympl Českého lva, ve Vejšce hraje také. Oba kluky spojuje už od gymplu ilegální malování graffiti, jen o malování graffiti však Vejška rozhodně není. Jako jeden z mála českých filmů vůbec se snaží ukázat, jak opravdu žije dnešní mladá generace.

Nejdražší záběry filmu natočili tvůrci s herečkou Ivanou Chýlkovou. “Chýlková například v jednom záběru zdemoluje Krausovu limuzínu Lancia v hodnotě dvou milionů korun. Dokázala to elegantně a napoprvé, druhé auto už ostatně nebylo k dispozici,” říká Tomáš Vorel. Tvůrci obsadili i nové herce.

“Jako profesora ekonomie jsem si přál Václava Klause a profesora UMPRUM Milana Knížáka, ale ti to hrát nechtěli. Profesora na VŠE tak hraje David Vávra a profesora na katedře grafiky hraje Jakub Kohák,“ popisuje Vorel. V epizodních rolích se ve filmu objeví Petr Čtvrtníček nebo Václav Marhoul.