ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13863 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hrdinka seriálu To je vražda, napsala se stala nositelkou šlechtického titulu

0 Richard Winter 2.1.2014

Britská herečka Angela Lansburyová, kterou proslavila především hlavní role spisovatelky Jessicy Fletcherové v americkém detektivním seriálu To je vražda, napsala, obdržela novoroční vyznamenání za zásluhy od anglické královny Alžběty II. Tituly a vyznamenání královna uděluje dvakrát ročně: u příležitosti svých narozenin a na Nový rok.

Lansburyová se stala nositelkou šlechtického titulu Dáma britského impéria (DBE). Z celkových 1195 jmen různě vyznamenaných patří podle BBC 74 procent lidem, kteří jsou aktivní v humanitární činnosti. Ženy tvoří 51 procent seznamu, poprvé v historii je na seznamu více žen než mužů.

Mezi vyznamenanými ženami jsou dále například herečky Penelope Keithová a Lynda Bellinghamová, fotbalová funkcionářka a novinářka Karren Bradyová, bývalá vrcholová tenistka a vítězka Wimbledonu Ann Jonesová, zpěvačka Katherine Jenkinsová či vědkyně Julia Slingová. Mezi oceněnými muži je mimo jiných sochař Antony Gormley, právník Keir Starmer, tanečník Carlos Acosta, herec Michael Crawford, moderátor Nicholas Parsons a akademik Derek Clarke.

To je vražda, napsala (Murder, She Wrote) je americký televizní seriál v němž Lansburyová ztvárnila hlavní roli spisovatelky a amatérské detektivky Jessicy Fletcherové. Vysílal se v letech 1984 až 1996 na stanici CBS v celkem dvanácti sériích o 264 epizodách. Po jeho skončení byl následován čtyři televizními filmy a volným pokračováním v podobě seriálu The Law & Harry McGraw. Seriál i hlavní herečka si za dvanáct let vysílání vysloužili nominace na deset Zlatých glóbů i na dvanáct televizních cen Emmy.