ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11496 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hra Pan Theodor Mundstock zvítězila na festivalu Grand Prix Nova

0 jsk 2.7.2024

Binaurálně natočená rozhlasová hra podle románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock vyhrála na mezinárodním festivalu Grand Prix Nova v rumunské Bukurešti. Dílo Českého rozhlasu získalo titul Best Binaural Drama.

„Vítězství na tomto prestižním festivalu znamená významný úspěch a je dalším důkazem toho, že tvorba Českého rozhlasu je vysoce ceněna i v mezinárodní konkurenci. Jde také o ocenění práce všech rozhlasových kolegů, kteří se na vzniku této mimořádné hry podíleli,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Ladislav Fuks ve svém románu zachycuje proměny psychického rozpoložení člověka štvaného společností i vlastním strachem. Přestože je děj zasazen do období 2. světové války, jako by připomínal i naše současné strachy a varoval před tím, co mohou v člověku vyvolat. „Hra sice zobrazuje příběh konkrétního člověka, ten ale odráží hluboce lidskou zkušenost nezávislou na místě či příslušnosti k jakékoli skupině,“ říká dramaturgyně hry Zuzana Sikačová.

Rozhlasovou dramatizaci napsala Lenka Veverková, do hlavní role pana Theodora Mundstocka obsadil režisér Aleš Vrzák Vladimíra Javorského (na snímku). Zvukově hru nastudovali Tomáš Pernický a Jan Trojan, hudbu Ester Grohová a Jan Trojan. Hru v premiéře uvedl Český rozhlas Vltava v září roku 2023.