ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5892 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hra o moderním kacířství probíhá v Praze

0 jsk 5.12.2019

Moderní kacířství jako téma táhne. Religionisté Ivan O. Štampach, Adam Borzič a Martin M. Mrskoš společně s hudebníkem Petrem Pálenským kavárnu Galerie Jaroslava Fragnera u Betlémské kaple v úterý 3. prosince naplnili do posledního místa. Nyní se projekt Kacířství 4.0 inspirovaný knihou Kacířův kancionál přesouvá z interiéru do ulic. Organizátoři odstartovali geocachingovou hru Praha kacířská. Zahrnuje deset zastávek spojených s životem Jana Husa.

Každý z účastníků přednáškového bloku Kacířství 4.0 téma hereze uchopil po svém, všichni se ho však snažili zasadit do aktuálního společenského kontextu. „Jde o spor církevní či obecně ideové kázně se svobodou. Svobodou, která může být riskantní, jednostranná, ale stojí za obhajobu. Analogie náboženské hereze existuje i ve filosofii, v umění, ba i v politice,“ uvedl respektovaný český religionista a exkomunikovaný kněz Ivan O. Štampach, který se podělil o vlastní zkušenost s obviněním z hereze.

„Kacířství vnímám jako inspirující hybnou sílu, jako neortodoxní postoj ke všem věcem kolem nás. Zásadní je pro mě přístup, kde je místo pro nadhled a humor,“ řekl zpěvák a kytarista kapely Insania a jeden z autorů knihy Kacířův kancionál Petr „Poly“ Pálenský. Vlastní pojetí heterodoxní spirituality ve svých blocích představili Adam Borzič a Martin M. Mrskoš.

Organizátoři projektu Kacířství 4.0 od středy 4. prosince spustili speciální geocachingovou hru Praha kacířská, putování po místech spojených s životem nejslavnějšího českého heretika Jana Husa. Startovním polem je Knihkupectví Spálená 53. Mezi další zastávky patří Křižovnické náměstí, na němž se nachází socha zobrazující „artistickou fakultu“ Univerzity Karlovy, kterou Jan Hus po příchodu do Prahy studoval, nebo bývalý kostel sv. Michala, kde byl vysvěcen na kněze a stal se kazatelem.

Nechybí ani Karolinum, Husova ulice, Betlémská kaple nebo Řeznická ulice, vše i s podrobnými historickými souvislostmi. „S první indicií a získanou ‚relikvií‘ v ruce se účastníci hry mohou směle vydat na cestu Prahou po stopách jednoho z protagonistů knihy Kacířův kancionál – kazatele a oficiálně uznaného kacíře Jana z Husi,“ říká za organizátory jeden z tvůrců hry Tomáš Kaplan s tím, že akce je vhodná také pro rodiny s dětmi.