ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18747 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hosty veletrhu Svět knihy budou Robert Fulghum a Stephen Clarke

1 Richard Winter 3.5.2013

Americký spisovatel Robert Fulghum (na snímku) a britský humorista Stephen Clarke budou vedle řady dalších hosty mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, jehož 19. ročník se uskuteční od 16. do 19. května na holešovickém Výstavišti v Praze. Konference nabídne výběr z produkce 339 vystavovatelů, 192 stánků a na sedm stovek účinkujících v literárních pořadech z téměř tří desítek zemí.

Cenu Jiřího Theinera udělí Svět knihy za šíření a propagaci české literatury v zahraničí kanadskému novináři, kritikovi a překladateli Paulu Wilsonovi. Do přehlídky Svět knihy na jevišti se zapojilo 15 divadel 27 inscenacemi. Přehlídka Svět knihy ve filmu obnáší 17 projekcí uvedených od 13. do 19. května v kině Atlas a ve Slovenském a Francouzském institutu.

Čestným hostem veletrhu je Slovensko. Důvodem je dvacet let od rozdělení republiky, 100. výročí od narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, co Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají.
Veletrh bude zaměřen na poezii; záměrem pořadatelů ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů a společnosti Svět knihy je uvést ji klasickou recitací, ale v audionahrávkách, fotografii, ilustraci i filmovými záznamy recitace českých i zahraničních básníků.

Téma zahájí 11. května v Café Fra akce, na níž vystoupí desítky českých básníků. Předveletržní projekt zavítá i do holešovických kaváren Liberál a Divus a Domu čtení v Praze 10. Zároveň se chystá na sobotu 18. května open air koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada muzikantů, kteří zhudebňují poezii, včetně Vladimíra Mišíka, Zuzany Homolové, Ondřeje Škocha a Jana Buriana. K zakoupené vstupence na veletrh mohou moci zájemci na koncert bezplatně.

Nakladatelé vytipují pro návštěvníky své bestsellery vydané za poslední dva roky a představí je na výstavě. Další téma zmapuje fenomén blogu a blogerů zaměřených na literaturu a knihy. I letos se veletrhu zúčastní antikváři v jediném “supermarketu” se stovkou metrů knih.