ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5577 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hořký Gorkij vstupuje do ostravské Arény

0 jsk 11.1.2024

Drama Maxima Gorkého Děti slunce uvede už v sobotu v premiéře ostravská Komorní scéna Aréna. Na klasické dílo ruské dramatické tvorby nahlíží divadlo groteskně expresivním pohledem režiséra André Hübnera-Ochodla.

Gorkij napsal Děti slunce v roce 1905 během vězeňského pobytu v Petropavlovské pevnosti jako tragikomedii s postavami, které balancují mezi planým filosofováním a patetickým vyjadřováním svých horoucích citů, mezi diskusemi o budoucnosti lidstva a snahou smysluplně prožít vlastní život. Divákům dobře známý režisér Hübner-Ochodlo je zárukou kvalitního současného provedení klasického díla.

Profesora Pavla Fjodoroviče Protasova, v jehož domě se děj hry odehrává, ztvárňuje Marek Cisovský, který je mimo jiné nositelem Ceny divadelní kritiky za nejlepší mužský herecký výkon roku 2015. Jeho postava je filozofující osobnost, která ale moc nevnímá ani duševní nemoc své sestry, ani to, že jeho nejlepší přítel mu chodí za ženou.

Protasovovu sestru Lízu hraje Anna Čonková, absolventka herectví alternativního a loutkového divadla na DAMU v ročníku Miroslava Krobota, která působí v Česku a na Slovensku a diváci ji mohou znát například z filmů Bandité pro Baladu a Kůň.

Nevěrná Jelena Nikolajevna, Protasovova žena je skvělou rolí pro Renátu Klemensovou. Ta patří k nejlepším českým herečkám. Působila v Moravském divadle Olomouc a dlouho také v činohře Národního divadla moravskoslezského. Je mimo jiné uznávanou pedagožkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.